Kosova humb, por bën paraqitje solide ndaj Çekisë

Kombëtarja U-20 e Kosovës në hendboll e ka humbur edhe ndeshjen e dytë në kuadër të kampionatit evropian (Divizioni B), që po mbahet në Podgoricë të Malit të Zi. Pasi të premten pësoi nga Holanda (34:21), kombëtarja jonë të dielen humbi nga Çekia me rezultat 22:15. Por rezultati përfundimtar nuk u vlerësua pasqyrë reale e asaj që ekipet shfaqen në fushën e lojës. Epërsia e çekëve është dukshëm më e lartë se që ishte dallimi mes dy kombëtareve. Sikur lojtarët tanë të ishin më të vëmendshëm dhe sidomos më të saktë nga disa pozita të pastërta, vetëm me portier, rezultati do të ishte dukshëm më i ngushtë dhe nuk do të përjashtohej edhe fitorja. Përkundër humbjes kombëtarja jonë ishte në nivel, sidomos në mbrojtje, në krye me portierin Arti Luzha, që u shpall lojtar i ndeshjes.

Rezultati ka qenë i ngushtë gjatë tërë takimit. Çekët kanë avantuar vazhdimisht me një deri në tri gola, ndërsa në minutat e fundit lojtarët e Kosovës kanë humbur katër-pesë raste ideale. Këtë e shfrytëzoi kundërshtari që ngriti epërsinë në shtatë gola, por që realisht nuk e tregon raportin e forcave në terren.

Kombëtarja jonë të hënën përballet me Moldavinë, prej orës 13:00. Në kuadër të grupit A më pas luan edhe me Austrinë dhe Bullgarinë. Në kampin e Kosovës ka shpresë se fitorja e parë do të vie ndaj moldavëve.

Kosova – Çekia 15:22 (6:9)

Kosova: Arti Luzha, Labinot Gubetini, Besian Abazi, Arben Dugolli 2, Drenit Tahirukaj 2, Lulzim Shabani 1, Etrit Hoxha 2, Adrian Halili 2, Festim Mustafa 1, Flakrim Beqiraj, Jon Muqolli 3, Elion Vokshi, Atdhe Basholli, Agon Bajqinovci 2, Bardh Berisha, Yll Muqolli.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Golin e fitores për Vushtrrinë e shënoi Donita Kasumi, që ishte më efikasja në skuadër. …

Me lojë të mirë është shquar edhe Luljeta Sopjani. Ajo realizoi golin për barazimin 21:21, …

Njomza Kelmendi ndali gjuajtjen e Esma Muratoviqit në sekondën e fundit për t’ia mundësuar Vushtrrisë …

Kampionët e Kosovës prej pavarësimit të sportit e deri më sot2020/21 Vushtrria2019/20 Ferizaj2018/19 Istogu2017/18 Shqiponja2016/17 …

Trajneri i KHF Vushtrria, Arben Parduzi, është ndarë shumë i kënaqur me paraqitjen e ekipit …

Golin e fitores për Vushtrrinë e shënoi Donita Kasumi, që ishte më efikasja në skuadër. Ajo, si gjithë të …

Me lojë të mirë është shquar edhe Luljeta Sopjani. Ajo realizoi golin për barazimin 21:21, në minutën e 59-të. …

Njomza Kelmendi ndali gjuajtjen e Esma Muratoviqit në sekondën e fundit për t’ia mundësuar Vushtrrisë të fitoj titullin. Portierja …

Kampionët e Kosovës prej pavarësimit të sportit e deri më sot2020/21 Vushtrria2019/20 Ferizaj2018/19 Istogu2017/18 Shqiponja2016/17 Prishtina2015/16 Prishtina2014/15 Kastrioti2013/14 Kastrioti2012/13 …

Trajneri i KHF Vushtrria, Arben Parduzi, është ndarë shumë i kënaqur me paraqitjen e ekipit të tij në finale …

Njomza Kelmendi ka bërë pritje vendimtare në sekondën e fundit për ta ndihmuar Vushtrrinë që ta fitoj titullin e …

Burneta Rama në akcion duke gjuajtur ne gol

Vushtrria udhëton me synime të qarta për në Istog, për të shënuar fitore dhe për ta siguruar titullin e …

Hendbollistja nga Mali i Zi, Esma Muratoviq pritet ta udhëheq lojën e KHF Istogut edhe të shtunën mbrëma. Istogu …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova