Kosova në vazon e dytë në kualifikimet për Botërorin “Egjipti 2021”

Të martën (nesër) mësohen kundërshtarët e Kombëtares A të Kosovës në hendboll në kualifikimet për kampionatin botëror që në vitin 2021 mbahet në Egjipt. Shorti tërhiqet në Vjenë nga ora 16.00.

Bëhet fjalë për fazën e parë kualifikuese për kampionatin e ardhshëm botëror. Me rritjen e botërorit në 32 ekipe, më shumë mundësi ka për kualifikim në ngjarjen më të madhe.

Në fazën e parë kualifikuese do të garojnë 15 ekipe kombëtare nga Evropa. Tri grupe do të formohen me nga katër skuadra dhe një grup me tri. Ndeshjet do të luhen në tetor të këtij viti dhe në janar të vitit të ardhshëm. Fituesit e grupeve kualifikohen në fazën e dytë kualifikuese.

Në short, Kosova do të jetë në vazon e dytë prej tri sa janë gjithsej. Egjipti e organizon botërorin e 27-të në janar të vitit 2021. Deri më tani në botëror kanë garuar 24 skuadra e tani janë 32.

Vazo 1: Izraeli, Italia, Lituania, Turqia
Vazo 2: Belgjika, Estonia, Ishujt Faroe, Finlanda, Greqia, Kosova, Rumania, Sllovakia
Vazo 3: Qipro, Gjeorgjia, Luksemburgu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Hendbollistet e Kombëtares U19 të Kosovës do të mblidhen javën tjetër (1 korrik) për Kampionatin …

Me finalen e Ligës së juniorëve, të luajtur të dielën, ka përfunduar edicioni garues 2020/2021 …

Federata e Hendbollit e Kosovës është vlerësuar lart për organizimin e një tjetër ngjarjeje ndërkombëtare. …

Njëra prej lojtareve kryesore të Kosovës, Arlinda Hajdari, ka pësuar lëndim serioz në ndeshjen e …

Hendbollistet e Kombëtares së Kosovës kanë humbur ndeshjen vendimtare të raundit të parë kualifikues për …

Perfaqesuesja e Kosoves ne hendboll duke festuar me Kryeministrin Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka ndjekur nga afër ndeshjen mes Kosovës dhe Luksemburgut. Ai …

Me numër shumë të limituar të lojtareve (10 gjithsej, prej tyre 3 portiere), Kombëtarja e …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll (femrat) është kthyer në rrugën e sukseseve. Pas shenjave të …