Kosova synon titujt në garën IHF Trophy që organizohet në Prishtinë

Ekipet kombëtare të Kosovës synojnë të fitojnë titujt në garën e rëndësishme IHF Trophy që prej të martës deri të dielen organizohet në Prishtinë. Federata Ndërkombëtare e Hendbollit (IHF) ia ka besuar Federatës sonë të drejtën e organizimit të IHF Trophy për Evropë për grupmoshën U-18 dhe atë U-20 përkatësisht juniorë. Kështu java do të jetë e mbushur me ndeshje interesante të hendbollit. Ndeshjet e kombëtareve U-20 luhen në Pallatin e Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, kurse ato të kombëtareve U-18 në palestrën 1 Tetori.

Është një garë e rëndësishme sidomos për Kombëtaren e hendbollistëve deri 20-vjet pasi nëse e zë vendin e parë e siguron të drejtën e paraqitjes në fazën interkontinentale. Nëse e fiton edhe fazën interkontinentale atëherë siguron pjesëmarrje historike në kampionatin botëror të juniorëve të vitit të ardhshëm.

Djelmoshat e trajnerit Fatmir Muhaxheri kanë punuar me zell gjatë grumbullimit që kishin në Prishtinë dhe të gatshëm i presin sfidat e rëndësishme. Kjo kombëtare është paraqitur fuqishëm edhe në Evropianin e këtij viti dhe tani synohet të bëhet hapi i rradhës. Trajneri Muhaxheri është shprehur shumë i kënaqur me punën e bërë nga djelmoshat dhe me formën e tyre.

Ndeshjen e parë kombëtarja U-20 e luan ndaj Britanisë së Madhe, të martën (sot) prej orës 18:00. Edhe 18-vjeçarët së pari takohen me Britaninë e Madhe, të martën nga ora 16:00. Në grupmoshën U18 garojnë katër kombëtare evropiane: Kosova, Moldavia, Britania e Madhe dhe Shqipëria.  Kurse në atë U20 garojnë shtatë kombëtare: Kosova, Moldavia, Britania e Madhe, Malta, Gjeorgjia dhe Irlanda.

Orari I ndeshjeve:

IHF Trophy U20

E martë (23 tetor)

Moldavia – Irlanda (14:00)

Malta – Gjeorgjia (16:00)

Britania e Madhe – Kosova (18:00)

E mërkurë (24 tetor)

Moldavia – Malta (14:00)

Britania e Madhe – Gjeorgjia (16:00)

Irlanda – Kosova (18:00)

E premte (26 tetor)

Irlanda – Malta (14:00)

Britania e Madhe – Moldavia (16:00)

Kosova – Gjeorgjia (18:00)

E shtunë (27 tetor)

Gjeorgjia – Moldavia (14:00)

Irlanda – Britania e Madhe (16:00)

Malta – Kosova (18:00)

E diel (28 tetor)

Gjergjia- Irlanda (11:00)

Malta – Britania e Madhe (13:00)

Kosova – Moldavia (15:00)

IHF Trophy U18

E martë (23 tetor)

Moldavia – Shqipëria (14:00)

Kosova – Britania e Madhe (16:00)


E mërkurë (24 tetor)

Britania e Madhe – Shqipëria (14:00)

Kosova – Moldavia (16:00)

E enjte (25 tetor)

Britania e Madhe – Moldavia (14:00)

Kosova – Shqipëria (16:00)

Të shtunën (27 tetor) luhen ndeshja për medalje të bronztë (14:00) dhe finalja (16:00)

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Nesër nga ora 13:00 tërhiqet shorti për gjysmëfinalen e Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll. Turneu final i …

Suksesi i Kombëtares së Kosovës në hendboll në kualifikimet për “Euro 2022” , vazhdon të vlerësohet. Kosova ishte në …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). Finalen skuadra vushtrriase e …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova