Kundërshtar spanjoll për Istogun

Të enjten është hedhur shorti për një të tetën e finales të Kupës Sfiduese (Challenge Cup) për hendbolliste. Pas suksesit historik Istogu është kualifikuar në mesin e 16 skuadrave më të mira në Kupën Sfiduese, ndërsa tashmë ka mësuar kundërshtarin e rradhës.

Istogaset në një të tetën e finales do të luajnë me skuadrën spanjolle Rincon Fertilidad Malaga. Ndeshja e parë luhet në Spanjë më 2 apo 3 shkurt të vitit të ardhshëm, kurse e kthimit në Kosovë më 9 apo 10 shkurt.

Njëjtë si Istogu, Fertilidad Malaga për herë të dytë është pjesë e kupave evropiane.Para jnë viti kishte kaluar dy kundërshtarë dhe ishte paraqitur në çerekfinale të Kupës Sfiduese. Ishte eliminuar nga Perla Lublin e Polonisë. Këtë stinor, në rrethin e tretë të Kupës Sfiduese e kaloi skuadrën zvicerane DHB Rotweiss Thun SPL 1.

Istogu arriti sukses historik javën e kaluar, duke eliminuar në rrethin e tretë të Kupës Sfiduese skuadrën italiane Cassano Magnago. Istogaset fituan të dy ndeshjet e luajtura në Pejë dhe me rezultat të përgjithshëm 49:45 kaluan tutje.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Kastrioti e ka fituar bindshëm përballjen e skuadrave me traditë në hendbollin kosovar. Të mërkurën …

Presidenti i Federatës Ndërkombëtare të Hendbollit, Hassan Moustafa ka uruar Eugen Saraçinin me rastin e …

Hendbollisti premtues, Yll Muqolli, ka shënuar 10 gola të martën mbrëma në fitoren e re …

Dyshja prishtinase e gjyqtarëve të hendbollit, Sherif Xhema e Besfort Jahja, kanë pasur angazhim evropian …

Me ndeshjen Besa Famgas – Vëllaznimi fillon gara në Superligën A të Kosovës në hendboll …

Kastrioti e ka fituar bindshëm përballjen e skuadrave me traditë në hendbollin kosovar. Të mërkurën mbrëma në palestrën “Minatori” …

Presidenti i Federatës Ndërkombëtare të Hendbollit, Hassan Moustafa ka uruar Eugen Saraçinin me rastin e rizgjedhjes ne postin e …

Hendbollisti premtues, Yll Muqolli, ka shënuar 10 gola të martën mbrëma në fitoren e re të Besa Famgas. Në …

Dyshja prishtinase e gjyqtarëve të hendbollit, Sherif Xhema e Besfort Jahja, kanë pasur angazhim evropian të hënën. Xhema e …

Me ndeshjen Besa Famgas – Vëllaznimi fillon gara në Superligën A të Kosovës në hendboll (meshkujt). Në Superligën A …

Të dielën u luajtën katër ndeshje të xhiros së 13-të të Superligës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Llapi ka vazhduar me fitore në stinorin pranveror të Superligës së Kosovës në hendboll (meshkujt). Të dielën në xhiron …

Besa Famgas e ka mbyllur me fitore bindëse fazën e parë të garave në Superligën e Kosovës në hendboll …