Kundërshtar spanjoll për Istogun

Të enjten është hedhur shorti për një të tetën e finales të Kupës Sfiduese (Challenge Cup) për hendbolliste. Pas suksesit historik Istogu është kualifikuar në mesin e 16 skuadrave më të mira në Kupën Sfiduese, ndërsa tashmë ka mësuar kundërshtarin e rradhës.

Istogaset në një të tetën e finales do të luajnë me skuadrën spanjolle Rincon Fertilidad Malaga. Ndeshja e parë luhet në Spanjë më 2 apo 3 shkurt të vitit të ardhshëm, kurse e kthimit në Kosovë më 9 apo 10 shkurt.

Njëjtë si Istogu, Fertilidad Malaga për herë të dytë është pjesë e kupave evropiane.Para jnë viti kishte kaluar dy kundërshtarë dhe ishte paraqitur në çerekfinale të Kupës Sfiduese. Ishte eliminuar nga Perla Lublin e Polonisë. Këtë stinor, në rrethin e tretë të Kupës Sfiduese e kaloi skuadrën zvicerane DHB Rotweiss Thun SPL 1.

Istogu arriti sukses historik javën e kaluar, duke eliminuar në rrethin e tretë të Kupës Sfiduese skuadrën italiane Cassano Magnago. Istogaset fituan të dy ndeshjet e luajtura në Pejë dhe me rezultat të përgjithshëm 49:45 kaluan tutje.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Te Besa Famgas vlerësojnë se e kanë përgatitur si duhet ndeshjen e dytë finale ndaj …

Trajneri i Prishtinës, Taib Kabashi, ka pranuar cilësinë e Besës, por ka shtuar se edhe …

Ndeshja dramatike ka nxjerrë Vushtrrinë fituese, të martën në palestrën “Jeton Tërstena – Tota”. Vushtrria …

Prishtina e Besa Famgas takohen të mërkurën (nesër) nga ora 19:15 në ndeshjen e dytë …

Sot luhet ndeshja e dytë finale e plejofit të Superligës së hendbollisteve mes Vushtrrisë e …

Te Besa Famgas vlerësojnë se e kanë përgatitur si duhet ndeshjen e dytë finale ndaj Prishtinës. Ndeshjen e parë …

Trajneri i Prishtinës, Taib Kabashi, ka pranuar cilësinë e Besës, por ka shtuar se edhe skuadra e tij është …

Ndeshja dramatike ka nxjerrë Vushtrrinë fituese, të martën në palestrën “Jeton Tërstena – Tota”. Vushtrria e Istogu kanë luajtur …

Prishtina e Besa Famgas takohen të mërkurën (nesër) nga ora 19:15 në ndeshjen e dytë finale të plejofit në …

Sot luhet ndeshja e dytë finale e plejofit të Superligës së hendbollisteve mes Vushtrrisë e Istogut. Ndeshja luhet nga …

Trajneri i Istogut, Faruk Shala, ka treguar se skuadra e tij synon të siguroj titullin nesër në Vushtrri. Vushtrria …

Te KHF Vushtrria po mobilizohen për ndeshjen e dytë finale të plejofit ndaj Istogut. Finalja e dytë është nesër …

Të martën nga ora 17:00 luhet ndeshja e dytë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova