Luhen ndeshjet e xhiros së fundit, Besa Famgas drejt një edicioni pa humbje

Të mërkurën e të enjten luhen ndeshjet e javës së 28-të të Superligës A të Kosovës në hendboll. Është kjo java e fundit e stinorit të rregullt në kampionatin e hendbollistëve. Më pas titulli i kampionit përcaktohet përmes plejofit.

Të mërkurën prej orës 17:30 është takimi Vëllaznimi – Trepça. Vëllaznimi kërkon fitore për të barazuar pikët me Kastriotin dhe për të shpresuar që të paraqitet në plejof. Aktualisht Kastrioti është i katërti me 26 pikë ndërsa Vëllaznimi i pesti me 24 pikë. Nëse Vëllaznimi fiton ndaj Trepçës dhe Kastrioti humb ndeshjen e fundit, atëherë skuadra gjakovare përfundon e katërta.

Trepça është e treta me 28 pikë  dhe në këtë pozitë do ta përfundoj kampionatin.

Të enjten janë dy ndeshjet tjera. Prej orës 17:30 takohen Besa Famgas e Drenica. Skuadra pejane, Besa Famgas nuk pritet të ketë telashe. Kështu kampionia aktuale pritet ta përfundoj edhe një edicion të rregullt me vetëm fitore. Besa Famgas ka fituar 27 ndeshjet e deritashme dhe udhëheq në tabelë me 54 pikë. Drenica është e gjashta me 16 pikë.

Prej orës 19:00, të enjten, takohen Prishtina e Kastrioti. Prishtina është e dyta me 43 pikë dhe prej kësaj pozite do të startoj në plejof. Me fitore eventuale të Vëllaznimit ndaj Trepçës, ndeshja në kryeqytet do të ishte shumë e rëndësishme për Kastriotin, që do t’i duheshin pikë për ta mbajtur vendin e katërt.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Vushtrria udhëton me synime të qarta për në Istog, për të shënuar fitore dhe për …

Hendbollistja nga Mali i Zi, Esma Muratoviq pritet ta udhëheq lojën e KHF Istogut edhe …

Ndeshja e tretë e finales së plejofit do të përcaktoj kampionin e Kosovës në hendboll …

Trajneri i Prishtinës, Taib Kabashi ka pranuar se skuadra e tij nuk ka mundur të …

Ikona e Bosnjë-Hercegovinës, Nikolla Prce e vlerëson plotësisht të merituar titullin e ri të Besa …

Vushtrria udhëton me synime të qarta për në Istog, për të shënuar fitore dhe për ta siguruar titullin e …

Hendbollistja nga Mali i Zi, Esma Muratoviq pritet ta udhëheq lojën e KHF Istogut edhe të shtunën mbrëma. Istogu …

Ndeshja e tretë e finales së plejofit do të përcaktoj kampionin e Kosovës në hendboll në konkurrencë të femrave. …

Trajneri i Prishtinës, Taib Kabashi ka pranuar se skuadra e tij nuk ka mundur të përsëris paraqitjen që e …

Ikona e Bosnjë-Hercegovinës, Nikolla Prce e vlerëson plotësisht të merituar titullin e ri të Besa Famgas. Prce është kapiten …

Yll Muqolli është prej lojtarëve të rinj që kanë dhënë kontribut në suksesin e Besa Famgas. Ylli ka mbuluar …

Javier Cabanas është trajneri që ka udhëhequr Besa Famgasin drejt titullit të ri. Legjenda spanjolle e hendbollit është shprehur …

Egzon Gjuka ishte prej meritorëve që Besa Famgas e ka fituar titullin e kampionit të Kosovës në hendboll. Besa …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova