Më 16 qershor shorti për kualifikimet e “Euro 2022”

Lojtarët janë mbledhur rreth trajnerit për të marrë instruksione.

Më 16 qershor Kombëtarja e Kosovës në hendboll do të mësojë kundërshtarët e fazës së fundit të kualifikimeve për “Euro 2022”.

Për shkak të ngritjes që ka bërë në vitet e fundit, Kombëtarja jonë fillon prej fazës së dytë kualifikuese, përkatësisht prej kualifikimeve të rregullta. Tashmë janë zhvilluar dy raunde kualifikimesh (faza e parë kualifikuese dhe raundi eliminues), por pa Kosovën pjesë të tyre.

Kjo është bërë e mundur falë rezultateve pozitive në vitet e fundit. Në fazën e fundit kualifikuese do të garojnë 32 Kombëtare që do të ndahen në tetë grupe. Kosova do të synojë hapin e ardhshëm, përkatësisht kualifikimin historik në kampionat evropian. Kualifikimi arrihet duke u renditur në njërën nga dy vendet e para në grup, por është i mundur edhe prej pozitës së tretë në grup. Shumë varet nga shorti që do të tërhiqet më 16 qershor nga ora 17:00.

Direkt në Evropian kualifikohen Hungaria e Sllovakia si nikoqire e po ashtu Spanja si fituese e Euro 2020 dhe Kroacia si nënkampione. Përmes kualifikimeve do të caktohen 20 kombëtaret tjera pjesëmarrëse. Ndeshjet e para do të luhen më 4 e 5 nëntor të këtij viti, kurse menjëherë më 7 e 8 nëntor janë ndeshjet e dyta. Ndeshjet tjera luhen vitin e ardhshëm, deri në fillim të majit.

Në short Kosova do të jetë në vazon e katërt së bashku me Finlandën, Italinë, Turqinë, Izraelin, Estoninë, Greqinë dhe Ishujt Faroe. Në vazon e parë janë Norvegjia, Suedia, Danimarka, Gjermania, Franca, Sllovenia, Çekia dhe Islanda. Në vazon e dytë janë Austria, Bjellorusia, Portugalia, Maqedonia e Veriut, Serbia, Rusia, Mali i Zi, Holanda.

Zvicra, Lituania, Rumania, Bosnjë-Hercegovina, Ukraina, Letonia, Polonia e Belgjika janë në vazon e tretë për shortin e 16 qershorit.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Kastrioti ka shënuar fitore që e kthen në vendin e tretë në tabelën e Superligës …

Vushtrria është kujdesur që të kthehet menjëherë në vendin e dytë në Superligën e Kosovës …

Besa Famgas nuk ka lejuar befasi duke fituar ndaj Trepçës, të mërkurën mbrëma. Ndeshja e …

Esma Muratoviq e ka udhëhequr Istogun drejt një tjetër fitoreje në Superligën e Kosovës në …

Edhe një ndeshje evropiane e kanë drejtuar gjyqtarët kosovarë të hendbollit. Të martën mbrëma në …

Kastrioti ka shënuar fitore që e kthen në vendin e tretë në tabelën e Superligës A (meshkujt). Në ndeshjen …

Vushtrria është kujdesur që të kthehet menjëherë në vendin e dytë në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë …

Besa Famgas nuk ka lejuar befasi duke fituar ndaj Trepçës, të mërkurën mbrëma. Ndeshja e luajtur në palestrën “Minatori” …

Esma Muratoviq e ka udhëhequr Istogun drejt një tjetër fitoreje në Superligën e Kosovës në hendboll. Istogu të mërkurën …

Edhe një ndeshje evropiane e kanë drejtuar gjyqtarët kosovarë të hendbollit. Të martën mbrëma në Shkup, Eshref Beqiri e …

Në prag të grumbullimit të Kombëtares së Kosovës për dy ndeshjet me Rumaninë, do të zhvillohen ndeshjet e xhiros …

Superliga e Kosovës në hendboll në konkurrencë të femrave vazhdon menjëherë të mërkurën (sot) me ndeshjet e javës së …

Lojtaret e Kosoves pershendesin njani tjetrin

Selektori i ri i Kosovës në hendboll, Bujar Qerimi, ka shpallur të hënën listën për dy ndeshjet e ardhshme. …