Muhaxheri: Grupi është i fortë por do të paraqitemi mirë

Trajneri i kombëtares U21 të Kosovës në hendboll, Fatmir Muhaxheri ka komentuar shortin për kampionatin botëror të juniorëve, që është hedhur të martën. Botërori mbahet në Vigo e Pontevedra të Spanjës prej 16 deri më 28 korrik, kurse Kosova fillimisht do të luajë në Grupin C së bashku me Portugalinë, Kroacinë, Hungarinë, Brazilin e Bahrejnin.

“Grupi është i fortë, por në kampionate botërore nuk ka ekipe të lehta. Mendoj që do të përgatitemi mirë, ndërsa planin e përgatitjeve e kemi bërë tashmë. Përgatitjet fizike planifikojmë t’i fillojmë më 18 qershor dhe ato do të zgjasin deri më 26 qershor. Djemtë më pas do të kenë dy ditë pushim, para se të vazhdojmë me fazën e dytë. Faza e dytë përfundon më 3 korrik e më pas planifikojmë që fazën përfundimtare ta zhvillojmë jashtë vendit, ku do të kemi edhe ndeshje përgatitore”, ka theksuar Muhaxheri.Ai është optimist se Kosova do të jetë plotësisht e gatshme për botëror.

“Kundërshtarët në grup janë mjaftë të fortë. Kemi më shumë informata për Kroacinë, Hungarinë e Portugalinë.  Do të luftojmë, do të japim më të mirën të mundshme, por nuk mund të presim që të jemi të parët në grup. Synojmë të fitojmë ndeshje në grup dhe të jemi në mesin e 16 më të mirëve. Gjithsesi do të paraqitemi denjësisht në secilën ndeshje, por kjo është e pamundur pa punë kolektive të të gjithëve”, ka shtuar Fatmir Muhaxheri që ka udhëhequr këtë gjeneratë drejt suksesit historik.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Kastrioti e ka fituar bindshëm përballjen e skuadrave me traditë në hendbollin kosovar. Të mërkurën …

Presidenti i Federatës Ndërkombëtare të Hendbollit, Hassan Moustafa ka uruar Eugen Saraçinin me rastin e …

Hendbollisti premtues, Yll Muqolli, ka shënuar 10 gola të martën mbrëma në fitoren e re …

Dyshja prishtinase e gjyqtarëve të hendbollit, Sherif Xhema e Besfort Jahja, kanë pasur angazhim evropian …

Me ndeshjen Besa Famgas – Vëllaznimi fillon gara në Superligën A të Kosovës në hendboll …

Kastrioti e ka fituar bindshëm përballjen e skuadrave me traditë në hendbollin kosovar. Të mërkurën mbrëma në palestrën “Minatori” …

Presidenti i Federatës Ndërkombëtare të Hendbollit, Hassan Moustafa ka uruar Eugen Saraçinin me rastin e rizgjedhjes ne postin e …

Hendbollisti premtues, Yll Muqolli, ka shënuar 10 gola të martën mbrëma në fitoren e re të Besa Famgas. Në …

Dyshja prishtinase e gjyqtarëve të hendbollit, Sherif Xhema e Besfort Jahja, kanë pasur angazhim evropian të hënën. Xhema e …

Me ndeshjen Besa Famgas – Vëllaznimi fillon gara në Superligën A të Kosovës në hendboll (meshkujt). Në Superligën A …

Të dielën u luajtën katër ndeshje të xhiros së 13-të të Superligës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Llapi ka vazhduar me fitore në stinorin pranveror të Superligës së Kosovës në hendboll (meshkujt). Të dielën në xhiron …

Besa Famgas e ka mbyllur me fitore bindëse fazën e parë të garave në Superligën e Kosovës në hendboll …