Ndërron jetë Hilmi Xhaferi

Të mërkurën ka ndërruar jetë Hilmi Xhaferi, njeriu që për dekada të tëra ishte pjesë e hendbollit kosovar. Xhaferi është ndarë nga jeta në moshën 66-vjeçare, ndërsa varrimi i të ndjerit bëhet të mërkurën (sot) nga ora 16:00 në varrezat e qytetit në Prishtinë.

Xhaferi ka nisur karrierën si hendbollist në klubin mitrovicas Trepça, në vitin 1968. Ka luajtur për klubin e qytetit të lindjes në një gjeneratë me Xhelal Vitakun, Ibrahim Zhilivodën e emra të tjerë të respektuar. I ndjeri Xhaferi ka luajtur për kohë të gjatë te Trepça e më pas karrierë si hendbollist ka bërë edhe te Ramiz Sadiku dhe te Kosova e Vushtrrisë.

Kontributin për hendbollin më pas e ka vazhduar si aktivist i këtij sporti. Kështu në vitet nëntëdhjeta, pas pavarësimit të sportit kosovar, ishte kryetar i klubit Trepça. Këtë post e ka mbatur për shumë vite dhe ka dhënë kontribut të çmueshëm. Më pas ishte drejtues te Prishtina dhe trajner për shumë vite te Kosova e  Vushtrrisë (femrat). Skuadrën nga Vushtrria e ka udhëhequr drejt shumë sukseseve, ndërsa është shpallur një vit edhe trajneri më i mirë i vitit.

Kontributi i Hilmi Xhaferit do të kujtohet gjatë në të gjitha mjediset ku ka vepruar ai. Me ndarjen nga jeta të Xhaferit, Federata e Hendbollit të Kosovës dhe hendbolli kosovar në përgjithësi kanë mbetur pa një figurë të respektuar.

Presidenti i Federatës tonë, Eugen Saraçini, në emër të komunitetit të hendbollit i shpreh ngushëllimet më të sinqerta familjes së respektuar Xhaferi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Istogu e ka fituar titullin e kampionit të Kosovës në hendboll në grupmoshën e kadeteve …

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Istogu e ka fituar titullin e kampionit të Kosovës në hendboll në grupmoshën e kadeteve (U18). Istogu në 22 …

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të shtunën mbrëma në Istog, …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në palestrën “Karagaçi” në Pejë. …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova