Ndeshja Besa – Vëllaznimi hap Superligën A

Pas përfundimit të pjesës së rregullt të kampionatit prej 18 xhirove, të martën (nesër) nisin garat në pjesën e dytë të kampionatit në Superligën e Kosovës në hendboll për meshkuj. Në pjesën e dytë gjashtë skuadrat e parë garojnë në Superligën A dhe kërkojnë një vend në plejof, kurse katër skuadrat tjera garojnë në Superligën B për të siguruar ekzistencën në elitë.

Skuadrat i bartin pikët nga pjesa e parë e kampionatit dhe në Superligën A luhen edhe dhjetë xhiro tjera. Më pas nis plejofi, ku kualifikohen katër skuadrat e para në tabelë.

Ndeshja e parë në Superligën A, përkatësisht në javën e 19-të të kampionatit, është ajo në mes Besa FamGas dhe Vëllaznimi. Kjo ndeshje luhet në Pejë, të martën (nesër) nga ora 18:00. Besa është kampione aktuale, ndërsa kryeson në tabelë me 34 pikë, sa i ka edhe Prishtina në vend të dytë. Vëllaznimi është i gjashti me 16 pikë.

Të enjten luhen ndeshjet Prishtina – Zhegra dhe Kastrioti – Drita. Kastrioti është i treti me 21 pikë, kurse Drita e katërta me 20 pikë. Zhegra mbanë vendin e pestë me 19 pikë.

Në Superligën B do të garojnë Trepça, Vushtrria, Samadrexha e Llapi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll e ka mbyllur të dielën fazën e dytë kualifikuese për …

KHF Istogu pa telashe e ka fituar edhe ndeshjen e dytë ndaj Ferizajt dhe kështu …

Rahoveci do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (meshkujt) në edicionin e ardhshëm. …

Drita e Gjilanit do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat) edhe në …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). Finalen skuadra vushtrriase e …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll e ka mbyllur të dielën fazën e dytë kualifikuese për “Euro 2022”. Në Alingsas …

KHF Istogu pa telashe e ka fituar edhe ndeshjen e dytë ndaj Ferizajt dhe kështu ka bërë vend në …

Rahoveci do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (meshkujt) në edicionin e ardhshëm. Kalimin në Superligë “vreshtarët” …

Drita e Gjilanit do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat) edhe në edicionin e ardhshëm. Mbetjen …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll të premten ka udhëtuar për në Suedi, ndërsa sot vazhdon përgatitjet për ndeshjen përmbyllës …

Pasi fundjavën e kaluar filloi gara në Ligën e Pionierëve, këtë javë garat i nisin edhe pionieret. Në grupin …

Në fundjavë janë ndeshjet e dyta të gjysmëfinales së plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të shtunën është takimi Ferizaj …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova