Ndryshime në Kupat Evropiane, Kosova me një skuadër në Ligën Evropiane dhe tri skuadra në Kupën Evropiane

Në foto shihet një lojtar duke u munduar të largohet nga bllokimi i lojtarit kundërshtar.

Ndonëse hendbolli evropian është pezulluar për shkak të pandemisë së koronavirusit, Federata Evropiane e Hendbollit ka nisur përgatitjet për edicionin e ardhshëm, 2020\2021. Janë bërë ndryshime në kupat evropiane për hendbollistë, që vlejnë pikërisht prej edicionit të ardhshëm.

EHF-ja ka arritur marrëveshje për të drejtat televizive me “Infront & DAZN” që është e vlefshme prej edicionit tjetër.

Janë ndërruar edhe emrat e garave evropiane. VELUX EHF Champions League do të quhet ende EHF Champions League. Niveli i dytë evropian, EHF Cup (Kupa e EHF-së) do të quhet EHF European League (Liga Evropiane). Ndërsa niveli i tretë i kupave evropiane për hendbollistë më nuk do të njihet si Challenge Cup (Kupa Sfiduese), por si EHF European Cup (Kupa Evropiane).

Federatës sonë i takon një vend në Ligën Evropiane, ku do të paraqitet kampioni. Ndërsa tri vende na takojnë në Kupën Evropiane.

Në Ligën Evropiane do të luhen dy raunde kualifikuese e më pas faza grupore. Synimet janë që kampioni ynë të arrijë në fazën grupore. EHF-ja nuk ka saktësuar ende se prej cilës fazë do të nisë garimin kampioni i Kosovës. Vetëm ndeshjet e raundit të parë kualifikues do të luhen në fundjavë. Prej raundit të dytë kualifikues ndeshjet e Ligës Evropiane do të luhen të marteve.

Ndeshjet e Kupës Evropiane, ku Kosova e ka të drejtën e paraqitjes me tri skuadra, do të vazhdojnë të luhen në fundjavë.

Rangimi i vendeve nga EHF-ja është bërë në bazë të rezultateve të skuadrave në Kupat Evropiane në edicionet e fundit. Kosova në rangim ka lënë shumë vende të regjionit prapa.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll e ka mbyllur të dielën fazën e dytë kualifikuese për …

KHF Istogu pa telashe e ka fituar edhe ndeshjen e dytë ndaj Ferizajt dhe kështu …

Rahoveci do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (meshkujt) në edicionin e ardhshëm. …

Drita e Gjilanit do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat) edhe në …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). Finalen skuadra vushtrriase e …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll e ka mbyllur të dielën fazën e dytë kualifikuese për “Euro 2022”. Në Alingsas …

KHF Istogu pa telashe e ka fituar edhe ndeshjen e dytë ndaj Ferizajt dhe kështu ka bërë vend në …

Rahoveci do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (meshkujt) në edicionin e ardhshëm. Kalimin në Superligë “vreshtarët” …

Drita e Gjilanit do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat) edhe në edicionin e ardhshëm. Mbetjen …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll të premten ka udhëtuar për në Suedi, ndërsa sot vazhdon përgatitjet për ndeshjen përmbyllës …

Pasi fundjavën e kaluar filloi gara në Ligën e Pionierëve, këtë javë garat i nisin edhe pionieret. Në grupin …

Në fundjavë janë ndeshjet e dyta të gjysmëfinales së plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të shtunën është takimi Ferizaj …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova