Në fundjavë fillon stinori pranveror te hendbollistet

Këtë fundjavë fillon stinori pranveror në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). Pritet që në pranverë skuadrat të zhvillojnë garë interesante për titull të kampionit, ndërsa plot pesë skuadra mund të përfshihen në këtë garë. Istogu e Vushtrria kanë përparësi për shkak të pikëve që kanë mbledhur në vjeshtë, por edhe cilësisë në përbërje, ndërsa atyre në garë për titull pritet t’iu bashkohen edhe Shqiponja, Kastrioti e Prishtina. Istogu e Vushtrria i kanë nga 16 pikë, Shqiponja e Kastrioti nga 13 kurse Prishtina 12 pikë. Katër pikë është dallim fare i vogël marrë për bazë që në pranverë luhen edhe nëntë xhiro tjera në pjesën e rregullt të kampionatit.

Pesë skuadrat e para nuk takohen mes vete në javën e parë të pranverës, përkatësisht xhiros së dhjetë  dhe llogariten favoritë.

Kështu të shtunën (nesër) luhen tri ndeshje. Takimi i parë është ai Jusuf Gërvalla – Istogu që fillon në ora 13:00. Në ora 15:00 takohen Kastrioti e Samadrexha, kurse prej orës 17:00 luajnë Vushtrria e Vjosa.

Të dielen janë dy ndeshje tjera. Drita e pret Shqiponjën prej orës 13:30, ndërsa nga ora 14:30 takohen Prishtina e Vëllaznimi. Para ndeshjeve të ekipeve seniore luhen ndeshjet e grupmoshës së kadeteve.

Këtë fundjavë fillon gara pranverore edhe në Ligën e Parë të femrave. Në kuadër të javës së 10-të, të shtunë luhen ndeshjet KEK-u – Dukagjini (11:00) dhe CLICK – Trepça (15:00). Ndeshjet e së dieles janë Ferizaj – Llapusha (13:00), Prizreni – Verona (17:00).

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Istogu e ka fituar titullin e kampionit të Kosovës në hendboll në grupmoshën e kadeteve …

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Istogu e ka fituar titullin e kampionit të Kosovës në hendboll në grupmoshën e kadeteve (U18). Istogu në 22 …

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të shtunën mbrëma në Istog, …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në palestrën “Karagaçi” në Pejë. …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova