Nesër nis kampionati prej të cilit pritet shumë

Me derbin mes Prishtinës e Dritës nis kampionati i ri i Kosovës në hendboll për meshkuj. Pritjet janë për një kampionat cilësor e mbi të gjitha me rivalitet të madh në garën për titull. Organizimi i një pjese të mirë të klubeve gjatë verës bënë që fillimi i edicionit 2018\19 të pritet me optimizëm të theksuar. Në garë për kreun e tabelës pos kampionit aktual Besa Famgas pritet të përfshihen edhe klube tjera si Kastrioti, Prishtina, Drita e ndonjë tjetër. Ka pasur mjaft lëvizje të lojtarëve në afatin kalimtar të verës dhek jo mund të bëjë të paparashikueshme garën për titull.

Ndeshja mes Prishtinës e Dritës luhet të shtunën (nesër) prej orës 17:30. Të dy skuadrat i kanë nisur me kohë përgatitjet dhe kanë bërë ndryshime të mëdha në përbërje. Se në çfarë gjendje janë këto dy skuadra do të dëshmojë derbi i javës së parë.

Gjysmë ore më vonë (18:00) nis takimi mes Trepçës dhe kampionit aktual, Besa Famgas. Besa është favorite e madhe pasi ka mbajtur fondin e lojtarëve vendorë dhe poashtu ka dy muaj që ka nisur përgatitjet. Fundjavën e kaluar Besa shënoi dy fitore në kuadër të Kupës së EHF-së ndaj ekipit gjeorgjian Batumi. Trepça këtë edicion e nis kryesisht me fond të lojtarëve të rinjë dhe pa pretendime shumë të mëdha.

Të shtunën luhet edhe takimi mes Drenicës dhe Vushtrrisë, që nis në ora 19:00. Drenica kthehet në elitë me shpresë për të mbetur gjatë në të dhe poashtu të ketë plasman të mirë. Edhe Vushtrria i ka pretendimet e saj.

Dy ndeshje të javës së parë luhen të dielen. Nga ora 18:00 takohen Samadrexha e Kastrioti. Ferizajasit kanë bërë përforcime të shumta për këtë edicion dhe llogariten favoritë. Në ora 18:00 nis edhe takimi mes Vëllaznimit e Zhegrës.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Golin e fitores për Vushtrrinë e shënoi Donita Kasumi, që ishte më efikasja në skuadër. …

Me lojë të mirë është shquar edhe Luljeta Sopjani. Ajo realizoi golin për barazimin 21:21, …

Njomza Kelmendi ndali gjuajtjen e Esma Muratoviqit në sekondën e fundit për t’ia mundësuar Vushtrrisë …

Kampionët e Kosovës prej pavarësimit të sportit e deri më sot2020/21 Vushtrria2019/20 Ferizaj2018/19 Istogu2017/18 Shqiponja2016/17 …

Trajneri i KHF Vushtrria, Arben Parduzi, është ndarë shumë i kënaqur me paraqitjen e ekipit …

Golin e fitores për Vushtrrinë e shënoi Donita Kasumi, që ishte më efikasja në skuadër. Ajo, si gjithë të …

Me lojë të mirë është shquar edhe Luljeta Sopjani. Ajo realizoi golin për barazimin 21:21, në minutën e 59-të. …

Njomza Kelmendi ndali gjuajtjen e Esma Muratoviqit në sekondën e fundit për t’ia mundësuar Vushtrrisë të fitoj titullin. Portierja …

Kampionët e Kosovës prej pavarësimit të sportit e deri më sot2020/21 Vushtrria2019/20 Ferizaj2018/19 Istogu2017/18 Shqiponja2016/17 Prishtina2015/16 Prishtina2014/15 Kastrioti2013/14 Kastrioti2012/13 …

Trajneri i KHF Vushtrria, Arben Parduzi, është ndarë shumë i kënaqur me paraqitjen e ekipit të tij në finale …

Njomza Kelmendi ka bërë pritje vendimtare në sekondën e fundit për ta ndihmuar Vushtrrinë që ta fitoj titullin e …

Burneta Rama në akcion duke gjuajtur ne gol

Vushtrria udhëton me synime të qarta për në Istog, për të shënuar fitore dhe për ta siguruar titullin e …

Hendbollistja nga Mali i Zi, Esma Muratoviq pritet ta udhëheq lojën e KHF Istogut edhe të shtunën mbrëma. Istogu …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova