Njoma Zogaj promovohet në ekipin e parë dhe është e gatshme të bashkohet me Kosovën

Në foto shihet hendbollistja Njoma Zogaj, e cila do t’i bashkohet Kombëtarës sonë shumë shpejt.

Hendbollistja jonë e re, Njoma Zogaj, do të luaj në edicionin e ardhshëm për ekipin e parë të klubit danez, EH Aalborg. Ajo këtë javë ka nënshkruar kontratën e parë me Aalborgun.

Njoma deri më tani ishte pjesë e ekipit të të rejave të këtij klubi, por ka bërë një hap shumë të rëndësishëm në karrierë. 20-vjeçarja tashmë është e gatshme të bashkohet edhe me Kombëtaren e Kosovës në hendboll.

Njoma Zogaj tri vjet më parë kishte vizituar Federatën e Hendbollit të Kosovës dhe kishte shprehur gatishmërinë që të luajë për Kombëtaren tonë. Por më pas ka pasur disa telashe me lëndime dhe për këtë i është shtyrë debutimi te Kosova.
Por ajo tani më ndihet e gatshme dhe pret ftesën e selektorit Agron Shabani. Gjithsesi i takon selektorit të vendos se cilat lojtare do t’i ftojë.

Njoma Zogaj në pesë vjetët e fundit ka luajtur për të rejat e klubit Aalborg. Ajo thotë se është ëndërr e secilës lojtare të jetë në ekipin e parë.

“Ka qenë pak e vështirë të vendosi për kontratën e re pasi kam pasur oferta edhe nga klube tjera, si në Danimarkë, Norvegji e Islandë. Por pas bisedave me trajnerin Allan Heine, ndihmës-trajnerin Kenneth Hedegaard dhe me trajner të tjerë, kam vendosur të nënshkruaj. Në klubin ku jam pres të fitoj përvojë dhe të kontribuoj më shumë si lojtare. Besoj shumë në ekipin e trajnerëve, ku Hedegaard është trajneri im prej moshës tetëvjeçare. Prandaj mendoj se është vendim shumë i mirë dhe i rëndësishëm për mua”, ka thënë Njoma për faqen zyrtare të FHK-së.

Skuadra e saj në edicionin e ri do të luajë në kategorinë e dytë të Danimarkës. Ishte në elitë, por në vend të fundit. Kampionati në Danimarkë është ndërprerë dhe me vendim të federatës, Aalborgu është larguar nga elita. Në kategorinë e dytë luajnë edhe kapitenia Leonora Demaj si dhe motrat Hajdari.

“Do të luftojmë që përsëri të kalojmë në elitë. Jam shumë e lumtur që do të kam mundësinë të takohem, të njoftohem dhe të luaj me lojtaret e Kosovës në Danimarkë”, ka thënë Njoma Zogaj.

Ajo është e vendosur që me punë të madhe të stabilizohet në ekipin bazë të klubit, por edhe të bëhet gati për paraqitje të suksesshme në nivel profesional.
Njoma ka nisur me hendboll si tetëvjeçare, kurse edhe shkollimin fillor dhe gjimnazin e ka bërë në klasë të talenteve sportive.

Ajo është vlerësuar talente e madhe në Danimarkë, por ka ulur ritmin e stërvitjeve për shkak të telasheve shëndetësore. Në vitin 2018 i është nënshtruar dy operacioneve. Ka munguar nga hendbolli plot një vit e gjysmë, por tani ka gjetur ritmin dhe është e gatshme për sfida të reja. Dëshira, vullneti dhe angazhimi kanë bërë që lojtarja jonë të jetë prej më të mirave në ligat ku ka luajtur edhe pas kthimit nga lëndimi. Ajo luan në tri pozita të ndryshme, si qendër dhe si bek. Shquhet për asistime dhe për lojë të shpejtë.

“Në vitin 2017 e kam vizituar FHK-në, por për shkak të lëndimit që mora në vitin 2018 nuk kam mundur të jem pjesë e Kombëtares së Kosovës. Por kam qenë vazhdimisht në kontakt me përgjegjësit. Tani jam e gatshme t’i bashkohem Kombëtares së Kosovës. Ftesës do t’i them po pa asnjë dyshim. Me lojën time dhe me angazhimin besoj se do të kontribuoja shumë për Kosovën”, ka deklaruar Njoma Zogaj.

Ka mbetur të rregullohet dokumentacioni që kjo hendbolliste e talentuar të fitoj të drejtën të paraqitet me kombëtaren tonë. Kështu konkurrenca për një vend në kombëtaren tonë po bëhet shumë e fortë.

FHK-ja i dëshiron sukses Njomës dhe e mirëpret në ekipin e gjerë të Kombëtares sonë.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në …

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të shtunën mbrëma në Istog, …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në palestrën “Karagaçi” në Pejë. …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Nesër nga ora 13:00 tërhiqet shorti për gjysmëfinalen e Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll. Turneu final i …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova