Përfundon stinori i rregullt, në fundjavë nis plejofi

Me ndeshjen mes Prishtinës e Dritës ka përfunduar stinori i rregullt në kampionatin e Kosovës në hendboll për meshkuj, përkatësisht në Superligën A. Kjo ndeshje është luajtur të enjten mbrëma dhe u fitua nga Prishtina me rezultat 33:22. Pas pjesës së parë rezultati ishte 15:13 në të mirë të Dritës, por në të dytën prishtinasit u mobilizuan dhe nuk lejuan befasi. Me marrëveshje mes dy klubeve, ndeshja u luajt në Gjilan.

P. Prekazi me tetë gola ishte më efikasi te Prishtina. Nga gjashtë gola i shënuan D. Terziqi e B. Syla. R. Selmani realizoi tetë gola për Dritën.

Në kuadër të javës së fundit kampionale (28) të mërkurën në Gjakovë u takuan Vëllaznimi e Kastrioti. Fitore shënoi Kastrioti me rezultat 30:25. Ndeshja mes Besa FamGas e Zhegra nuk u zhvillua. Zhegra nuk udhëtoi dhe Besa fitoi me rezultat zyrtar 10:0.

Besa FamGas e ka përfunduar stinorin në vendin e parë me 54 pikë. Me 50 pikë Prishtina renditet e dyta, ndërsa Kastrioti në vend të tretë i ka mbledhur 32 pikë. E katërta është Drita me 28 pikë. Këto katër skuadra kualifikohen për plejof, që nis menjëherë në fundjavë . Luajnë i pari me të katërtin, përkatësisht Besa me Dritën dhe i dyti me të tretin, përkatësisht Prishtina me Kastriotin. Skuadra që mbledh tri apo katër pikë kalon në finale, pra ajo që shënon një fitore e të paktën një barazim. Besa e Prishtina janë vendase në ndeshjet e para dhe eventualisht në ndeshjet e treta.
Vëllaznimi i vendit të pestë dhe Zhegra e vendit të gjashtë kanë mbetur jashtë plejofit.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Suksesi i Kombëtares së Kosovës në hendboll në kualifikimet për “Euro 2022” , vazhdon të …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll e ka mbyllur të dielën fazën e dytë kualifikuese për …

KHF Istogu pa telashe e ka fituar edhe ndeshjen e dytë ndaj Ferizajt dhe kështu …

Rahoveci do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (meshkujt) në edicionin e ardhshëm. …

Suksesi i Kombëtares së Kosovës në hendboll në kualifikimet për “Euro 2022” , vazhdon të vlerësohet. Kosova ishte në …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). Finalen skuadra vushtrriase e …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll e ka mbyllur të dielën fazën e dytë kualifikuese për “Euro 2022”. Në Alingsas …

KHF Istogu pa telashe e ka fituar edhe ndeshjen e dytë ndaj Ferizajt dhe kështu ka bërë vend në …

Rahoveci do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (meshkujt) në edicionin e ardhshëm. Kalimin në Superligë “vreshtarët” …

Drita e Gjilanit do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat) edhe në edicionin e ardhshëm. Mbetjen …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll të premten ka udhëtuar për në Suedi, ndërsa sot vazhdon përgatitjet për ndeshjen përmbyllës …

Pasi fundjavën e kaluar filloi gara në Ligën e Pionierëve, këtë javë garat i nisin edhe pionieret. Në grupin …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova