Prishtina e suksesshme në Ferizaj

Prishtinës i ka takuar derbi i javës së tetë të Superligës së Kosovës në hendboll (meshkujt). Të shtunën në Ferizaj, Prishtina fitoi ndaj Kastriotit vendas me rezultat 34:29. Skuadra e drejtuar nga Taib Kabashi te fitorja ka arritur në pjesën e dytë.

Pjesa e parë e derbit përfundoi 16:15 për Kastriotin. Ferizajasit në 30 minutat e parë ishin thuajse vazhdimisht në epërsi të lehtë dhe pjesën e dytë e nisëm me avantazh prej një goli. Në minutën e 45-të, Prishtina kaloi në epërsi 24:23 dhe më pas krijoi epërsi prej 27:23. Epërsinë prej disa golave e mbajti deri në fund.

Te Prishtina në këtë ndeshje debutoi Deniz Terziqi i rikthyer pas një kohe të gjatë në këtë skuadër. Ai shënoi 7 gola. Më efikasi te Prishtina ishte O. Beshiri me 11 gola. A. Bajqinovci shënoi 8 gola. Te Kastrioti u dallua B. Syla me 8 gola kurse 7 i realizoi L. Shabani.

Prishtina renditet e dyta me 14 pikë kurse Kastrioti është në vend të katërt me 10 pikë, por ka një takim më pak të luajtur.

Në ndeshjet tjera të luajtura të shtunën u arritën rezultate të pritura. Besa Famgas fitoi bindshëm ndaj Vushtrrisë, Trepça e mposhti Llapin kurse Drenica fitoi ndaj Dritës.

Kastrioti – Prishtina 29:34 (16:15)

Kastrioti: Esati, D. Dugolli, Syla 8, Qerimi, A.Dugolli 5, Brahimi, Bislimi 2, Shabani 7, Rudari 1, Mustafa 4, Selmani, Bytyqi, Ramadani 2, Tafarshiku, Jupa, Azemi.

Prishtina: Beqiraj, Agushi, Ademi 3, Bajqinovci 8, Fetahu 2, Beshiri 11, Prekazi 3, Terziqi 7, Hoxha, Kuleta, Sherifi.

Drita – Drenica 36:51 (17:20)

Drita: Latifi 4, Sllamniku 11, Toski, Shkodra 2, Kurti 5, Hasani 1, Asllani, Isufi 12.

Drenica: Thaqi, Gjota, Zariqi 2, Sahiti 5, Hamza 7, Binaku 4, Batatina 4, Gashi 6, Baliu 3, Zekaj 3, Kastrati 17, Muqolli 2, Geci.

Trepça – Llapi 34:28 (16:11)

Trepça: Neziri 4, Buqinca, Cimili 4, Nimani 3, Sejdijaj, Y. Beqiri 2, A. Shabani 6, K. Terziqi 1, Zhuri 1, R. Shabani 5, Maxhera 2, B. Terziqi, Shala 6, Çabra.

Llapi: Mani, Visoka 6, Hasani 1, Osmani, Muqiqi 3, Havolli 6, Hoxha 7, Bogujevci 1, Bajrami, Beshiri 4.

Vushtrria – Besa Famgas 21:45 (10:24)

Vushtrria: Pllana, Melenica, Gubetini 5, Jashari, Klinaku 5, Abazxhiku 4, Musa 1, Karaqa, Mehmeti 1, Miftari 1, Emini, Selaci, Ar. Karaqa 2, A. Musa 2, M. Jashari.

Besa Famgas: Kouri 3, Prce 3, Mihaljeviq, Visoka 5, Luzha, Mushkolaj 7, J. Muqolli, Ramosaj 2, Y. Muqolli 10, Tahirukaj, Vokshi 1, Jupa 5. Gjuka 6, Idrizi, Kukrika 3.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Llapi nuk ka lejuar befasi dhe ka fituar thellë ndaj Prizrenit. Ndeshja e parë e …

Ferizaj e ka fituar derbin e qytetit të hendbollit ndaj Kastriotit. Ndeshja e javës së …

Dy skuadrat ferizajase takohen në kuadër të javës së 16-të të Superligës së hendbollisteve.Ndeshja Ferizaj …

Për shkak të grumbullimit të Kombëtares së Kosovës, në fundjavë nuk ka ndeshje të Superligës …

Kastrioti ka shënuar fitore që e kthen në vendin e tretë në tabelën e Superligës …

Llapi nuk ka lejuar befasi dhe ka fituar thellë ndaj Prizrenit. Ndeshja e parë e javës së 20-të të …

Ferizaj e ka fituar derbin e qytetit të hendbollit ndaj Kastriotit. Ndeshja e javës së 16-të të Superligës së …

Dy skuadrat ferizajase takohen në kuadër të javës së 16-të të Superligës së hendbollisteve.Ndeshja Ferizaj – Kastrioti është të …

Për shkak të grumbullimit të Kombëtares së Kosovës, në fundjavë nuk ka ndeshje të Superligës A. Por në Superligën …

Kastrioti ka shënuar fitore që e kthen në vendin e tretë në tabelën e Superligës A (meshkujt). Në ndeshjen …

Vushtrria është kujdesur që të kthehet menjëherë në vendin e dytë në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë …

Besa Famgas nuk ka lejuar befasi duke fituar ndaj Trepçës, të mërkurën mbrëma. Ndeshja e luajtur në palestrën “Minatori” …

Esma Muratoviq e ka udhëhequr Istogun drejt një tjetër fitoreje në Superligën e Kosovës në hendboll. Istogu të mërkurën …