Prishtina fiton derbin, Besa e mbyll pa humbje

Prishtina e ka fituar derbin e javës së 14-të të Superligës së Kosovës në hendboll (meshkujt). Në kryendeshjen e xhiros së fundit të stinorit vjeshtor, Prishtina të shtunën mbrëma në Gjilan e mposhti Dritën me rezultatin 37:32. Prishtinasit u shkëputën herët në rezultat dhe mbajtën epërsi konstante. Pjesa e parë e takimit u mbyll me shtatë gola dallim për Prishtinën, 21:14. Në palestër ishin rreth 600 shikues që krijuan atmosferë sportive.

Te Prishtina bindshëm lojtari më efikas ishte Deniz Terziqi me 11 gola. Dritën e udhëhoqi Rinor Selmani me 10 gola.

Prishtina stinorin vjeshtor e mbyll në pozitën e dytë me 26 pikë, përkatësisht me bilanc prej 13 fitore e një humbje. Humbjen e vetme e ka pësuar nga Besa FamGas. Drita mbyll pjesën e parë të kampionatit me 20 pikë, në vendin e tretë.

Kampionia aktuale, Besa FamGas e ka fituar edhe ndeshjen e 14-të rresht të këtij edicioni. Besa po të shtunën mbrëma në palestrën “Minatori” në Mitrovicë fitoi ndaj Trepçës me rezultatin 46:25. Besa do të dimërojë në krye me 28 pikë, kurse Trepça ka rënë në vendin e pestë me 13 pikë të mbledhura. Drilon Tahirukaj ishte më efikasi te pejanët me 14 gola kurse te “xehetarët” më efikasi ishte pivoti Sali Maxhera me tetë gola.

Se e shtuna ishte ditë e mysafirëve e dëshmoi edhe ndeshja mes Llapit e Vushtrrisë që u fitua nga vushtrriasit me rezultatin 35:30.

Drita – Prishtina 32:37 (14:21)

Drita: Salihu, Selmani 10, Syla 6, Mustafi 5, Buqinca, Veliu, Sylejmani, Ramadani 3, Misimi 5, Azizi 1, Mehmeti 2.

Prishtina: Prekazi 6, Gashi, Esati, Dubovci 1, Berisha 1, Kastrati 4, Murtezi, Syla 1, Krasniqi 2, Ademi, Gjuka 5, Shahini, Shabani, Terziqi 11, Bajqinovci 4, Zherka 2.

Trepça – Besa FamGas 25:46 (11:25)

Trepça: B. Terziqi, Tahiri, Ujkani, K. Terziqi, Mziu, Beqiri, Maxhera 8, Pllana, Shala, Nuhi 5, Qela, Klinaku 4, Basholli 3, Cimili 5, Sejdiu.

Besa FamGas: Curri, Idrizi 3, Biljaka, Broqi 1, Gjuka 6, Jupa 5, Dri. Tahirukaj 14, Tetova, Megjiq 3, Dre. Tahirukaj 4, Ramosaj, Kukrika 1, Tafilaj 2, Muqolli 7, Berisha.

Llapi – Vushtrria 30:35 (14:17)

Llapi: G. Mani, J. Mani, Y. Visoka 5, Idrizi 5, R. Visoka 1, Hasani 3, Abazi 11, Havolli, Bajrami, Hoxha 3, Beshiri, Maloku 2, Sylejmani.

Vushtrria: Pllana, Hyseni, Selaci, Jashari 6, A. Karaqa 4, Musa 4, Meholli 1, Ademi 6, Mejzini 3, Fejzullahu, Gubetini 10, Karaqa 1.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll e ka mbyllur të dielën fazën e dytë kualifikuese për …

KHF Istogu pa telashe e ka fituar edhe ndeshjen e dytë ndaj Ferizajt dhe kështu …

Rahoveci do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (meshkujt) në edicionin e ardhshëm. …

Drita e Gjilanit do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat) edhe në …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). Finalen skuadra vushtrriase e …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll e ka mbyllur të dielën fazën e dytë kualifikuese për “Euro 2022”. Në Alingsas …

KHF Istogu pa telashe e ka fituar edhe ndeshjen e dytë ndaj Ferizajt dhe kështu ka bërë vend në …

Rahoveci do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (meshkujt) në edicionin e ardhshëm. Kalimin në Superligë “vreshtarët” …

Drita e Gjilanit do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat) edhe në edicionin e ardhshëm. Mbetjen …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll të premten ka udhëtuar për në Suedi, ndërsa sot vazhdon përgatitjet për ndeshjen përmbyllës …

Pasi fundjavën e kaluar filloi gara në Ligën e Pionierëve, këtë javë garat i nisin edhe pionieret. Në grupin …

Në fundjavë janë ndeshjet e dyta të gjysmëfinales së plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të shtunën është takimi Ferizaj …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova