Prishtina fiton derbin e stinorit

Prishtina i ka dhënë fund serisë së gjatë pa humbje të skuadrës pejane Besa FamGas. Të shtunën mbrëma në Pallatin e Rinisë, Prishtina fitoi ndaj Besës me rezultat 35:29. Ndeshja i takoi javës së 16-të të Superligs së Kosovës në hendboll (meshkujt), ndërsa u cilësua si derbi i stinorit. Besa kishte fituar 15 ndeshjet e deritashme, ndërsa humbje nuk kishte pësuar në kampionat për afro katër vite. Gjatë kësaj kohe ka barazuar dy herë, por humbje nuk kishte pësuar.

Tani të dy skuadrat i kanë nga 30 pikë dhe pritet luftë e fortë për titull në këtë edicion të kampionatit të Kosovës në hendboll. Prishtinën drejt fitores e ka udhëhequr Deniz Terziqi që shënoi plot 13 gola. Te Besa më efikasi ishte Tarik Megjiq me tetë gola. Ndeshja ka mbledhur rreth 500 shikues në palestër, ndërsa pjesën e parë e fitoi Prishtina me rezultat 17:12.

Në ndeshjen tjetër të së shtunës, Trepça nuk lejoi befasi në “Minatori” duke fituar ndaj Samadrexhës me rezultat 34:28. Trepça është e pesta me 15 pikë kurse Samadrexha e parafundit (9) me dy pikë. I. Nuhi me nëntë gola ishte më efikasi te Trepça, ndërsa L. Sadiku shënoi 11 herë për samaderxhasit.

Java e 16-të u hap të premten me ndeshjen mes Dritës dhe Vushtrrisë. Fitore në Gjilan shënoi Vushtrria me rezultat 36:25.

Të dielen (nesër) nga ora 17:00 luhen dy ndeshjet e fundit të xhiros. Në Gjakovë, Vëllaznimi e pret Zhegrën kurse në Podujevë takohen Llapi e Kastrioti.

Prishtina – Besa FamGas 35:29 (17:12)

Prishtina: Berisha, Esati, Krasniqi, Ademi 3, Zherka 5, Fetahu 4, Gashi, Prekazi 2, Kastrati, Sula 5, Murtezi, Gjuka 3, Shahini, Terziqi 13, Bajqinovci, Visoka.

Besa FamGas: Curri, Idrizi 2, Biljaka 6, Broqi, Gjuka 3, Jupa 4, Dri. Tahirukaj 5, Tetova 1, Megjiq 8, Beqiraj, Dre. Tahirukaj, Ramosaj, Kukrika, Berisha, Shala, Tafili.

Trepça – Samadrexha 34:28 (17:13)

Trepça: Terziqi, Tahiri, Mziu 7, Beqiri 3, A. Shala, B. Shala 5, Nuhi 9, Qela 2, Basholli 6, Sejdiu 2.

Samaderxha: Bunjaku, Sadiku 11, A. Maloku 7, B. Maloku, A. Maloku, F. Maloku 3, Sopjani 1, Jashari 5, Basholli 1, S. Maloku, Merovci, Sh. Maloku.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në …

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të shtunën mbrëma në Istog, …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në palestrën “Karagaçi” në Pejë. …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Nesër nga ora 13:00 tërhiqet shorti për gjysmëfinalen e Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll. Turneu final i …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova