Prishtina fiton titullin e kampionit te juniorët

Prishtina ka festuar të dielen titullin e kampionit të Kosovës në hendboll në grupmoshën e juniorëve. Prishtina në finale të FINAL4 fitoi ndaj skuadrës pejane Besa Famgas me rezultat 29:25. Pas pjesës së parë Prishtina kishte epërsi prej katër golave poashtu, 12:8.

Prishtina të shtunën në gjysmëfinale të FINAL4, përkatësisht plejofit, e kishte mposhtur bindshëm Trepçën me rezultat 41:22. Ndërsa Besa Famgas në gjysmëfinale e mposhti Kastriotin e Ferizajt me rezultat 39:32.

Të dielen në finale në Pallatin e Rinisë dhe Sportit, u luajt ndeshje cilësore, ndërsa rezultati dëshmon që Prishtina kishte paraqitje më të mirë dhe fitoi titullin e kampionit. Te Prishtina e Besa Famgas luajnë shumë lojtarë që vlerësohen e ardhmja e hendbollit kosovar.

Bëhet fjalë për gjeneratën që ka siguruar sukses historik, paraqitjen në botëror. A. Bajqinovci me 7 gola ishte më efikasi te Prishtina. 6 gola i realizoi A. Basholli, ndërsa 5 B. Abazi. Te Besa më efikasi ishte D. Tahirukaj me 9 gola. 8 gola i shënoi Y. Muqolli, ndërsa 4 J. Muqolli.

Besa Famgas – Prishtina 25:29 (8:12)

Besa Famgas: Thaqi, Mehaj, Mazreku, Vokshi, Shabi 3, Dukaj 1, Y. Muqolli 8, E. Vokshi, Tahirukaj 9, J. Muqolli 4, Mushkolaj, I. Thaqi, Delija, Blakaj.

Prishtina: Beqiraj, Shahini 4, Hoxha 3, Abazi 5, Basholli 6, Bajqinovci 7, Visoka 2, Karabeg, D. Ramadani, M. Ramadani, Ademi 2, Kuleta, Batatina, Tahiri, Shefiri, Berisha.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Sot prej orës 19.15 luhet finalja e dytë e Superligës së hendbollistëve mes Prishtinës dhe …

Te Besa Famgas vlerësojnë se e kanë përgatitur si duhet ndeshjen e dytë finale ndaj …

Trajneri i Prishtinës, Taib Kabashi, ka pranuar cilësinë e Besës, por ka shtuar se edhe …

Ndeshja dramatike ka nxjerrë Vushtrrinë fituese, të martën në palestrën “Jeton Tërstena – Tota”. Vushtrria …

Prishtina e Besa Famgas takohen të mërkurën (nesër) nga ora 19:15 në ndeshjen e dytë …

Sot prej orës 19.15 luhet finalja e dytë e Superligës së hendbollistëve mes Prishtinës dhe Besa Famgasit. Pas finales …

Te Besa Famgas vlerësojnë se e kanë përgatitur si duhet ndeshjen e dytë finale ndaj Prishtinës. Ndeshjen e parë …

Trajneri i Prishtinës, Taib Kabashi, ka pranuar cilësinë e Besës, por ka shtuar se edhe skuadra e tij është …

Ndeshja dramatike ka nxjerrë Vushtrrinë fituese, të martën në palestrën “Jeton Tërstena – Tota”. Vushtrria e Istogu kanë luajtur …

Prishtina e Besa Famgas takohen të mërkurën (nesër) nga ora 19:15 në ndeshjen e dytë finale të plejofit në …

Sot luhet ndeshja e dytë finale e plejofit të Superligës së hendbollisteve mes Vushtrrisë e Istogut. Ndeshja luhet nga …

Trajneri i Istogut, Faruk Shala, ka treguar se skuadra e tij synon të siguroj titullin nesër në Vushtrri. Vushtrria …

Te KHF Vushtrria po mobilizohen për ndeshjen e dytë finale të plejofit ndaj Istogut. Finalja e dytë është nesër …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova