Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Qerimi shpall listën e gjerë për ndeshjet me Britaninë e Madhe

Përzgjedhësi i Kosovës në hendboll, Bujar Qerimi, ka publikuar listën e gjerë për ndeshjet me Britaninë e Madhe.

Ndeshjet me Britaninë e Madhe janë menjëherë në janar, ndërsa i takojnë raundit promovues të kualifikimeve për Euro 2026.

Ndeshja Kosovë – Britani e Madhe është më 10 janar nga ora 20:30 në Prishtinë. Ndërkohë ndeshja Britani e Madhe – Kosovë është më 13 janar nga ora 14:00 në derbi.

Kombëtarja më e mirë pas dy ndeshjeve avancon në kualifikimet e rregullta për Euro 2026.
Selektori Qerimi ka ftuar në ekipin e gjerë 19 lojtarë. Në Kombëtare janë kthyer Bujar Ramosaj, Festim Mustafa e Atdhe Basholli, ndërsa për herë të parë për ndeshje zyrtare konkurojnë Dominik Palushi e Jon Vokshi.

Për shkak të lëndimeve në ndeshjet me Britaninë e Madhe mungojnë lojtarë të rëndësishëm si Egzon Gjuka, Lulzim Shabani e Shaban Zogaj. Ndërkohë Drilon Tahirukaj e Drenit Tahirukaj nuk i janë përgjigjur ftesës së selektorit Bujar Qerimi.

Kombëtarja grumbullohet më 3 janar në Prishtinë. Synimi është i qartë – kalimi i Britanisë së Madhe dhe sigurimi i kualifikimeve të rregullta për Euro 2026.

Lista e lojtarëve

Emri MbiemriKlubi
Kastriot JupaLHC Cottbus (GER)
Dominik PalushiRK Sisak (CRO)
Valon DedajHSC Kreuzlingen (SUI)
Arti LuzhaKH Rahoveci
Kushtrim NinajRK Osijek (CRO)
Arbios MushkolajKH Besa Famgas
Luigj QuniGC Amicitia Zürich (SUI)
Festim MustafaKH Kastrioti
Haris BerishaHSC Kreuzlingen
Bujar RamosajHSC Kreuzlingen (SUI)
Jon MuqolliKH Rahoveci
Leonard GegajAnderstorps SK (SWE)
Rron RamadaniKH Kastrioti
Enis KuletaKH Prishtina
Atdhe BasholliHSG am Hallo Essen (GER)
Matej ThaqiRK Varazdin (CRO)
Liridon ZenaRK Zamet (CRO)
Jon VokshiKH Besa Famgas
Armend AlajThSV Eisenach (GER)

Lajme tjera