Qerimi shpall listën e hendbollistëve që synojnë ta shkruajnë historinë

Selektori i Kosovës në hendboll, Bujar Qerimi, të premten ka shpallur listën e lojtarëve të ftuar për ndeshjet me Malin e Zi dhe Suedinë. Janë këto duelet e fundit të fazës së dytë kualifikuese për “Euro 2022”.

Pas barazimit dhe fitores së jashtëzakonshme ndaj Rumanisë, Kosova synon fitoren me Malin e Zi për të siguruar suksesin historik – kualifikimin në Kampionatin Evropian.

Ndeshja Kosovë – Mali i Zi zhvillohet më 28 prill në Prishtinë. Më pas më 2 maj, Kosova i mbyll eliminatoret me ndeshjen në udhëtim ndaj Suedisë, nënkampiones në fuqi të botës.

Kosova është e treta në Grupin 8 me 3 pikë, sa i ka edhe Rumania në vend të dytë. Suedia udhëheq me 6 pikë, kurse Mali i Zi është i katërti me 2 pikë. Kosova e Rumania i kanë luajtur nga katër ndeshje, ndërsa Suedia e Mali i Zi nga tri.

Seleksionuesi Qerimi është bazuar në ekipin që ka siguruar fitoren historike në Bukuresht. Por ka edhe emra të rinj.

Në ekipin kombëtar janë kthyer Fatlum Ahmeti e Bashkim Gashi që bëjnë karrierë në Suedi. Për herë të parë në Kombëtare janë ftuar Agon Bajqinovci i Prishtinës dhe Arbios Mushkolaj e Arti Luzha të Besa Famgas.

Në ekipin e zgjeruar të Qerimit bëjnë pjesë 20 lojtarë. Ndërkohë në shtabin teknik të tij janë Fatmir Muhaxheri e Veton Hajrizi.

Grumbullimi i hendbollistëve bëhet më 23 prill në Hotelin Internacional në Prishtinë prej orës 12:00.

Lista e lojtarëve

NoName ClubPositionMatchesGoals
2Agon BajqinovciKH PrishtinaRW00
5Kastriot JupaKH Besa FamgasPV42153
8Bashkim GashiÖrebro SK (SWE)LW66
11Valon DedajHSC Kreuzlingen (SUI)CB32117
13Fatlum  AhmetiLIF Lindesberg (SWE)PV1421
14Drenit TahirukajHSC Kreuzlingen (SUI)RB1629
15Deniz TerziqiKH PrishtinaLB34102
18Arti LuzhaKH Besa FamgasGK00
21Arbios MushkolajKH Besa FamgasRW00
24Luigj QuniGC Amicitia Zürich (SUI)PV2531
25Festim MustafaKH KastriotiLB00
26Drilon TahirukajKH Besa FamgasRW2853
27Lulëzim ShabaniKH PrishtinaLW40
28Haris BerishaHSC Kreuzlingen (SUI)GK241
31Bujar  RamosajKH Besa FamgasLB133
33Jon MuqolliKH Besa FamgasLB71
34Leonard  GegajKärra HF (SWE)CB73
35Rron RamadaniKH PrishtinaPV50
68Egzon  GjukaKH Besa FamgasCB2351
91Liridon ZenaRK Zamet (CRO)GK60

Stafi teknik

Bujar QerimiSelektor
Fatmir MuhaxheriTrajner
Veton HajriziTrajner
Fatlind MarajFizioterapeut

Lajme tjera