Qerimi te skuadra ku Shabani ka lënë gjurmë

Hendbollisti i njohur, Arbër Qerimi ka kaluar te skuadra e njohur nga Luksemburgu, HC Berchem. Qerimi është 28-vjeçar dhe luan në rolin e qendrës. Ai luan rregullisht për Belgjikën dhe është prej më të mirëve në këtë kombëtare. Qerimi në pjesën e dytë të vitit të kaluar luajti me Zagrebin, skuadrën e njohur kroate me të cilën u paraqit edhe në Ligën e Kampionëve. Me Zagrebin është ndarë në fund të dhjetorit dhe tani e vazhdon karrierën në Luksemburg. Qerimi ka bërë karrierë edhe në Francë te Reennesi dhe te skuadrat belge Tongeren, Sportin NeLo e Union Beynoise.

HC Berchem ka gjashtë tituj të kampionit të Luksemburgut dhe 10 Kupa të këtij vendi. Paraqitet rregullisht në Kupa Evropiane. Gjurmë të pashlyeshme te kjo skuadër ka lënë selektori aktual i kombëtares së Kosovës (femrat), Agron Shabani, ish-hendbollisti i suksesshëm. Shabani te HC Bershem ka qenë prej vitit 1993 e deri në vitin 2016. Për shumë vite ishte lojtar, e më pas ka punuar si trajner. Ishte trajner i ekipit senior të meshkujve, i ekipit të femrave e poashtu në ekipet e grupmoshave të reja. Shabani tani po e jep kontributin në pozitën e përzgjedhësit të Kosovës.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në …

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të shtunën mbrëma në Istog, …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në palestrën “Karagaçi” në Pejë. …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Nesër nga ora 13:00 tërhiqet shorti për gjysmëfinalen e Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll. Turneu final i …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova