Rahovecit i takon derbi me Kastriotin

Rahoveci e ka shënuar fitoren e dytë në Superligën e Kosovës në hendboll. Të shtunën mbrëma, “vreshtarët” fituan ndaj Kastriotit në Ferizaj me rezultat 30:27.

Ishte ky derbi i javës së katërt të kampionatit të Kosovës. Rahoveci tani është i pesti me 4 pikë. Skuadra ferizajase mbetet me 2 pikë.

Rahoveci e nisi më mirë ndeshjen dhe në pjesën e parë krijoi epërsi deri në gjashtë gola. Por Kastrioti u kthye në lojë dhe pjesa e parë përfundoi 14:13 në të mirë të mysafirve. Edhe në pjesën e dytë mysafirët u shkëputën , por sërish ferizajasit u kthyen duke barazuar rezultatin në 25:25 e 26:26. Por finishi i takimit i takoi Rahovecit që në fund fitoi me 30:27.

Alban Haziri ishte më efikasi te Rahoveci me 14 gola. Arlind Tanushi e Besmir Kusari i kishin nga 4 gola. 9 gola për Kastriotin i shënoi Festim Mustafa. 6 i kishte Hamdi Salihu e 4 Adonit Isufi.

Ndërkohë Besa Famgas, Trepça e Prishtina shënuan fitore të pritura. Kampionia Besa Famgas e mposhti Llapin në Podujevë me 32:18. Trepça fitoi ndaj Drenicës në Drenas me 36:23. Kurse Prishtina e mposhti Zhegrën me rezultat 36:26.
Besa e Trepça shënuan fitoret e katërta rresht. Për Prishtinën ishte fitorja e tretë.

Lajme tjera