Ramadani shpall listën për ndeshjet me Poloninë e Gjermaninë

Përzgjedhësi i Kombëtares së Kosovës në hendboll, Taip Ramadani ka publikuar listën me emrat e lojtarëve që do të paraqiten në dy ndeshjet e para të fazës së dytë të kualifikimeve për Kampionatin Evropian të vitit 2020. Kosova është në grupin e parë së bashku me Gjermaninë, Poloninë e Izraelin. Më 24 tetor Kosova luan me Poloninë në Ostrowiec, kurse më 28 tetor e pret kombëtaren e Gjermanisë, që është prej më të mirave në botë.

 Në listën e selektorit Ramadani janë 18 lojtarë, 12 prej tyre të klubeve të Superligës së Kosovës. Besa Famgas përfaqësohet nga pesë lojtarë, Prishtina nga tre, Kastrioti i ka dy lojtarë, ndërsa Drita e Vëllaznimi nga një.

Lojtarë të klubeve të huaja në kombëtare ka nga Gjermania, Suedia e Zvicra. Ata do të bashkohen me kombëtare në Turqi më 20 e 21 tetor. Në kuadër të përgatitjeve për dy ndeshjet kualifikuese, kombëtarja jonë luan dy ndeshje kontrolluese ndaj Turqisë, më 21 e 22 tetor.

Grumbullimi i kombëtares, përkatësisht i lojtarëve të Superligës  do të bëhet më 17 tetor, ndërsa përzgjedhësi Ramadani do të ndihmohet nga trajnerët Fadil Kqiku e Erhan Shahini, trajneri i portierëve Veton Hajrizi, ai i përgatitjes fizike, Enver Tahiraj dhe fizioterapeuti Agon Bytyqi.

 Lista e lojtarëve të ftuar nga Taip Ramadani

CurriArbërGKKH Vëllaznimi
SulaBeniRBKH Kastrioti
JupaKastriotPKH Besa Famgas
KrasniqiKreshnikCKH Prishtina
Hoxha FlorimRWSV Anzing (GER)
KërnajaDymalCTSV Amicitia 1906/09 Viernheim (GER)
FetahuLindritLWKH Prishtina
KabashiEnisLBTG Landshut (GER)
AhmetiFatlumPLIF Lindesberg (SWE)
TerziqiDenizLBKH Kastrioti
BeshiriOltionLWKH Prishtina
AbdullahiEndritCRimbo HK (SWE)
QuniLuigjPPfadi Winterthur (SUI)
TahirukajDrilonRWKH Besa FamGas
BerishaHarisGKKH Besa FamGas
MehmetiMurselGKKH Besa FamGas
RamosajBujarLBKH Besa FamGas
FidanCimiliCKH Drita

Lajme tjera