Selektori Shabani shpall listën për ndeshjet kualifikuese

Selektori i Kosovës në hendboll në konkurrencë të femrave, Agron Shabani, ka shpallur të hënën listën e lojtareve në të cilat llogarit për kualifikimet e ardhshme. Kombëtarja jonë prej 3 deri më 5 qershor në Prishtinë luan në Grupin A të fazës së parë kualifikuese për “Euro 2022”.

Më 3 qershor vajzat tona takohen me Qipron. Më 4 qershor është ndeshja me Luksemburgun, ndërsa më 5 qershor është ndeshja më e rëndësishme me Portugalinë. Kosova e Portugalia vlerësohen pretendente për vendin e parë në grup që siguron avancimin tutje.

Njoma Zogaj, Rinesa Uka dhe Alma Nivokazi janë emra të rinj në listën e selektorit Shabani. Ndërkohë në Kombëtare janë kthyer shumë lojtare si Pashke Marku, Burneta Rama, Blerta Ahmetxhekaj, Areta Istrefi, Alberina Halitaj. NIvokazi e Istrefi janë graduar nga Kombëtarja U19 dhe kanë rastin të dëshmohen.

Lojtaret tjera ishin edhe në ndeshjet e kaluara në Austri, javë më parë.

Edhe për ndeshjet e fillimit të qershorit, Kombëtarja përballet me mungesa të rëndësishme. Për shkak të lëndimit mungojnë Leonora Demaj e Kristina Ukaj, e po ashtu Albana Arifi. Mungojnë edhe motrat Sara e Rina Rexhepi. Ndonëse do të grumbullohet, Mirjeta Bytyqi ende nuk e ka të drejtën të luaj për Kosovën. Ajo do ta fitoj së shpejti të drejtën dhe do të jetë përforcim i madh për Kombëtaren tonë.

Kombëtarja mblidhet të mërkurën në Hotel Internacional në Prishtinë. Kombëtarja do të përgatitet në kryeqytet për ndeshjet e rëndësishme kualifikuese.

Lista e lojtareve

Emri MbiemriClubPozita
1Njomza KelmendiKHF VushtrriaGK
2Alberina HalitajKHF IstoguRW
3Areta IstrefiSV Teutonia Riemke(GER)RW
5Elma KameriDHW United Antwerpen (BEL)LB
7Mirela GjikokajFollo HK Damer (NOR)LB
8Burneta RamaKHF VushtrriaLB
10Fitore AliuSG Kappelwindeck (GER)RW
11Arlinda HajdariRingkobing Handbold (DEN)LB
12Rinesa UkaKHF PrishtinaGK
14Pashke MarkuHSC Kreuzlingen (SUI)LW
15Albina RugovaKHF IstoguLW
17Aida StagovaKHF PrishtinaLW
24Mirjeta BytyqiZRK Mlinotest AdjovscinaRB
27Marigona HajdariRingkobing Handbold (DEN)CB
28Alma NivokaziKHF PrishtinaLB
33Blerta AhmetxhekajKHF IstoguGK
44Suzana UjkicKHF IstoguPV
45Njoma ZogajEH Aalburg (DEN)CB
77Meltem YlberiSpono Eagles (SUI)PV
Stafi teknik
Agron Shabani

Selektor
Faruk ShalaTrajner
Valbona RudakuTrajner
Fatlind MarajFizioterapeut

Lajme tjera