Shala: Victoria-Berestie është kundërshtar i fortë, por jo i pakalueshëm

Faruk Shala

Trajneri i KHF Istogut, Faruk Shala e ka vlerësuar të vështirë shortin për raundin e tretë të Kupës Evropiane. Istogu muajin e ardhshëm luan me skuadrën bjelloruse, Victoria-Berestie.

Ndeshja e parë luhet në Bjellorusi më 14 apo 15 nëntor kurse e kthimit një javë më vonë në Istog.

Istogu në raundin e dytë e eliminoi Vushtrrinë. Tani do të ketë përballë skuadrën nga Bjellorusia, vend që e ka të zhvilluar hendbollin e femrave.

“Natyrisht, shorti nuk është aspak i lehtë. Dihet që liga bjelloruse është shumë e fortë. Ne kemi eksperiencë pasi që jemi takuar edhe më parë me kombëtaren tonë dhe me Istogun. Prej skuadrave të mundshme për t’u ndeshur në këtë fazë, kemi përballë pa dyshim njërën prej më të fortave. Por nuk është kundërshtar i pakalueshëm. Forma jonë është duke u ngritur nga ndeshja në ndeshje. Jemi të motivuar si asnjëherë më parë dhe kemi marrë zemër për faktin që po luajmë në Istog. Kjo na jep krah, na bën më të fortë. Kemi përkrahje të madhe në Istog, nga qytetarët, bizneset dhe institucionet komunale”, ka thënë Faruk Shala, që ka shtuar se pritet mobilizim i madh me shpresë për të kaluar skuadrën bjelloruse.

“Pritet që këto ditë të vijë një hendbolliste shumë e rëndësishme për Istogun. Vetëm kjo çështja e COVID-19 po na vështirëson disa anë teknike për udhëtimin drejt Kosovës.

Presim që kjo punë të kryhet këto ditë me qëllim që t’i zhvillojmë disa ndeshje në Superligën tonë dhe që skuadra të komponohet sa më mirë për këto sfida. Pres që me një mobilizim të madh ta tejkalojmë rivalin”, thekson Shala.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Istogu – Vushtrria është kryendeshja e javës së 14-të në Superligën e Kosovës në hendboll …

Në fundjavë luhen ndeshjet e ardhshme në kuadër të kampionatit të Kosovës në hendboll. Në …

Kastrioti e ka fituar bindshëm përballjen e skuadrave me traditë në hendbollin kosovar. Të mërkurën …

Presidenti i Federatës Ndërkombëtare të Hendbollit, Hassan Moustafa ka uruar Eugen Saraçinin me rastin e …

Hendbollisti premtues, Yll Muqolli, ka shënuar 10 gola të martën mbrëma në fitoren e re …

Istogu – Vushtrria është kryendeshja e javës së 14-të në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të fermave. …

Në fundjavë luhen ndeshjet e ardhshme në kuadër të kampionatit të Kosovës në hendboll. Në Superligën A të hendbollistëve …

Kastrioti e ka fituar bindshëm përballjen e skuadrave me traditë në hendbollin kosovar. Të mërkurën mbrëma në palestrën “Minatori” …

Presidenti i Federatës Ndërkombëtare të Hendbollit, Hassan Moustafa ka uruar Eugen Saraçinin me rastin e rizgjedhjes ne postin e …

Hendbollisti premtues, Yll Muqolli, ka shënuar 10 gola të martën mbrëma në fitoren e re të Besa Famgas. Në …

Dyshja prishtinase e gjyqtarëve të hendbollit, Sherif Xhema e Besfort Jahja, kanë pasur angazhim evropian të hënën. Xhema e …

Me ndeshjen Besa Famgas – Vëllaznimi fillon gara në Superligën A të Kosovës në hendboll (meshkujt). Në Superligën A …

Të dielën u luajtën katër ndeshje të xhiros së 13-të të Superligës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …