Shpallet lista e 20-vjeçarëve

Kombëtaren U-20 të Kosovës në hendboll e presin sfida të rëndësishme në fund të këtij muaji. Në Prishtinë prej 22 deri më 29 tetor do të mbahet gara me peshë IHF Trophy për zonën e Evropës.

Pritjet janë që Kosova të fitojë këtë garë dhe më pas të paraqitet në garën interkontinentale. Nëse e fiton edhe garën IHF Trophy në nivel interkontinental, Kosova U-20 e siguron pjesëmarrjen në botërorin e kësaj grupmoshe që mbahet vitin tjetër. Ky është një rast i artë për kombëtaren e 20-vjeçarëve që vlerësohet me potencial të madh e që poashtu ka shfaqur cilësi në kampionatin evropian të mbajtur në verë.

Shtabi teknik i kombëtares i udhëhequr nga përzgjedhësi Taip Ramadani ka shpallur listën e lojtarëve për këtë garë të rëndësishme. Pos selektorit Ramadani në shtabin teknik janë edhe trajneri Fatmir Muhaxheri dhe ndihmësit Benon Brahushi, Veton Hajrizi dhe fizioterapeuti Leonard Bushati. Janë ftuar 16 lojtarë, ndërsa 15 janë të klubeve të Superligës. Përforim i madh është Albin Xhafolli, që është pjesë e klubit me nam të Gjermanisë, Gummersbach.

Kombëtarja U-20 grumbullohet më 15 tetor në Hotel AFA në Prishtinë, në ora nëntë.

Lojtarët e ftuar në kombëtaren U-20
Art Luzha​​(Vëllaznimi)
Labinot Gubetini​(Drita)
Besian Abazi ​​(Prishtina)
Arben Dugolli ​​(Kastrioti)
Drenit Tahirukaj ​(Besa Famgas)
Melos Shahini ​​(Drita)
Lulzim Shabani ​​(Kastrioti)
Etrit Hoxha ​​(Kastrioti)
Festim Mustafa ​​(Kastrioti)
Flakrim Beqiraj ​​(Prishtina)
Jon Muqolli ​​(Besa Famgas)
Albin Xhafolli​​ (Gummersbach)
Atdhe Basholli ​​(Prishtina)
Agon Bajqinovci ​(Prishtina)
Aldi Rudari ​​(Kastrioti)
Ardit Tafilaj ​​(Besa Famgas)

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Kastrioti ka shënuar fitore që e kthen në vendin e tretë në tabelën e Superligës …

Vushtrria është kujdesur që të kthehet menjëherë në vendin e dytë në Superligën e Kosovës …

Besa Famgas nuk ka lejuar befasi duke fituar ndaj Trepçës, të mërkurën mbrëma. Ndeshja e …

Esma Muratoviq e ka udhëhequr Istogun drejt një tjetër fitoreje në Superligën e Kosovës në …

Edhe një ndeshje evropiane e kanë drejtuar gjyqtarët kosovarë të hendbollit. Të martën mbrëma në …

Kastrioti ka shënuar fitore që e kthen në vendin e tretë në tabelën e Superligës A (meshkujt). Në ndeshjen …

Vushtrria është kujdesur që të kthehet menjëherë në vendin e dytë në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë …

Besa Famgas nuk ka lejuar befasi duke fituar ndaj Trepçës, të mërkurën mbrëma. Ndeshja e luajtur në palestrën “Minatori” …

Esma Muratoviq e ka udhëhequr Istogun drejt një tjetër fitoreje në Superligën e Kosovës në hendboll. Istogu të mërkurën …

Edhe një ndeshje evropiane e kanë drejtuar gjyqtarët kosovarë të hendbollit. Të martën mbrëma në Shkup, Eshref Beqiri e …

Në prag të grumbullimit të Kombëtares së Kosovës për dy ndeshjet me Rumaninë, do të zhvillohen ndeshjet e xhiros …

Superliga e Kosovës në hendboll në konkurrencë të femrave vazhdon menjëherë të mërkurën (sot) me ndeshjet e javës së …

Lojtaret e Kosoves pershendesin njani tjetrin

Selektori i ri i Kosovës në hendboll, Bujar Qerimi, ka shpallur të hënën listën për dy ndeshjet e ardhshme. …