Sllovakia hakmerret per humbjen me Kombëtaren U20

Kombëtarja U-18 e Kosovës në hendboll e ka humbur thellë ndeshjen e dytë në kuadër të kampionatit evropian, Divizioni B, që po mbahet në Austri. Kombëtarja jonë të shtunën pasdite humbi nga Sllovakia me rezultatin 36:18. Sidomos pjesa e parë ishte shumë e dobtë për kombëtaren e Kosovës. Djelmoshat tanë, që nuk kanë përvojë në skenën ndërkombëtare, në pjesën e parë ia dolën të shënojnë gjashtë gola ndërsa pranuan 22. Në pjesën e dytë loja e kombëtares sonë u përmirësua, por jo mjaftueshëm sa për të shmangur humbjen e lartë.

Në lojën e kombëtares tonë funksionuan fare pak gjëra. Kishte probleme të shumta si në mbrojtje ashtu edhe në sulm, ndërsa lojtarët kryesorë treguan fare pak ndaj sllovakëve.

Të premten në ndeshjen e parë kombëtarja e Kosovës u paraqit shumë më mirë dhe pësoi me rezultat 31:25 nga Holanda. Kështu kishte shpresë për një rezultat pozitiv ndaj sllovakëve, por kjo nuk ndodhi. Gjenerata U-18 është duke bërë hapat e parë në hendbollin ndërkombëtar. Këta lojtarë kanë luajtur vetëm edhe dy miqësore me Malin e Zi para evropianit dhe mungesa e përvojës është vërejtur të shtunën. Poashtu bëhet fjalë për një grup lojtarësh në konsolidim e sipër. Muajin e kaluar Kombëtarja jonë U-20 kishte mposhtur Sllovakinë në kuadër të Evropianit.

Të dielen kombëtarja pushon dhe kështu shtabi teknik do të ketë pak më shumë kohë për të përgatitur ekipin për ndeshjen ndaj Letonisë që luhet të hënën nga ora 12:30.

Kosova – Sllovakia 18:36 (6:22)

Kosova: Quni 6, Vokshi 5, Isufi 4, Delija 2, Idrizi 1, Basholli, Berisha, Dukaj, Fana, Hajdini, Maloku, Muqolli, Neziri, Qerimi, Selmani, Thaqi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Sot prej orës 19.15 luhet finalja e dytë e Superligës së hendbollistëve mes Prishtinës dhe …

Te Besa Famgas vlerësojnë se e kanë përgatitur si duhet ndeshjen e dytë finale ndaj …

Trajneri i Prishtinës, Taib Kabashi, ka pranuar cilësinë e Besës, por ka shtuar se edhe …

Ndeshja dramatike ka nxjerrë Vushtrrinë fituese, të martën në palestrën “Jeton Tërstena – Tota”. Vushtrria …

Prishtina e Besa Famgas takohen të mërkurën (nesër) nga ora 19:15 në ndeshjen e dytë …

Sot prej orës 19.15 luhet finalja e dytë e Superligës së hendbollistëve mes Prishtinës dhe Besa Famgasit. Pas finales …

Te Besa Famgas vlerësojnë se e kanë përgatitur si duhet ndeshjen e dytë finale ndaj Prishtinës. Ndeshjen e parë …

Trajneri i Prishtinës, Taib Kabashi, ka pranuar cilësinë e Besës, por ka shtuar se edhe skuadra e tij është …

Ndeshja dramatike ka nxjerrë Vushtrrinë fituese, të martën në palestrën “Jeton Tërstena – Tota”. Vushtrria e Istogu kanë luajtur …

Prishtina e Besa Famgas takohen të mërkurën (nesër) nga ora 19:15 në ndeshjen e dytë finale të plejofit në …

Sot luhet ndeshja e dytë finale e plejofit të Superligës së hendbollisteve mes Vushtrrisë e Istogut. Ndeshja luhet nga …

Trajneri i Istogut, Faruk Shala, ka treguar se skuadra e tij synon të siguroj titullin nesër në Vushtrri. Vushtrria …

Te KHF Vushtrria po mobilizohen për ndeshjen e dytë finale të plejofit ndaj Istogut. Finalja e dytë është nesër …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova