Spanja fiton titullin e Evropës

Spanja e ka fituar titullin në kampionatin evropian të hendbollit që të dielen mbrëma përfundoi në Zagreb të Kroacisë. Në ndeshjen finale të luajtur në “Arena Zagreb”, Spanja e mposhti Suedinë me rezultat 29:23. Spanja bëri rikthim të madh në pjesën e dytë për të fituar finalen. Pjesa e parë e takimit përfundoi me rezultat 14:12 për Suedinë. Por e motivuar nga pritjet e portierit Arpad Sterbik, Spanja nisi fuqishëm pjesën e dytë dhe arriti te fitorja. Vendimtare ishte seria 8:1 në fillim të pjesës së dytë. Në pjesën e parë suedezët krijuan epërsi prej tri golave, ndërsa portieri i tyre Mikael Appelgren bëri 11 pritje.

David Balaguer e Ferran Sole ishin më efikasët te Spanja me nga pesë gola, sa realizoi Jesper Nielsen për Suedinë. Për Spanjën është vetëm titulli i parë i Evropës. Spanjollët kanë humbur katër herë në finale të kampionateve evropiane, por më në fund e fituan një të tillë. Spanjollët kanë edhe dy tituj botëror e poashtu tri medalje të bronzta olimpike.

Vendin e tretë në “Euro 2018” e zuri Franca që për medalje të bronztë fitoi ndaj Danimarkës me rezultat 32:29. Nikola Karabatiq udhëhoqi Francën me nëntë gola. Plot 12 herë shënoi Hans Lindberg për Danimarkën.

Në shtatëshen më të mirë të evropianit kanë zënë vend: Vincent Gerard (portier – Francë), Ferran Sole (alo e djathtë – Spanjë), Alex Dujshebaev (bek i djathtë – Spanjë), Sander Sagosen (qendër – Norvegji), Mikkel Hansen (bek i majtë – Danimarkë), Manuel Shtrlek (alo e majtë – Kroaci), Jesper Nielsen (pivot – Suedi). Lojtari më i vlefshëm u shpall suedezi Jim Gottfridsson, ndërsa lojtari më i mirë i mbrojtjes kroati Jakov Gojun. Golashënuesi më i mirë i evropianit ishte çeku Ondrej Zdrahala me 55 gola.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Nesër nga ora 13:00 tërhiqet shorti për gjysmëfinalen e Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll. Turneu final i …

Suksesi i Kombëtares së Kosovës në hendboll në kualifikimet për “Euro 2022” , vazhdon të vlerësohet. Kosova ishte në …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). Finalen skuadra vushtrriase e …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova