Spanja mbron titullin e Evropës

Spanja ka mbrojtur titullin e kampionit të Evropës në hendboll. Në finalen dramatike të luajtur të dielën në Stokholm, Spanja e ka mposhtur Kroacinë me rezultat 22:20. Ndeshja finale e Evropianit 2020, është vendosur vetëm në aksionet e fundit.

Për Spanjën është titulli i dytë i Evropës. Kampion ishte edhe në vitint 2018. Kroacia mbetet pa titull të Evropës, ndërsa ka fituar medaljen e argjendtë për herë të tretë. Aleix Gomez ka shënuar 5 gola për Spanjën në finale, sa i kishte edhe Domagoj Duvnjak për Kroacinë. Duvnjak është shpallur lojtari më i mirë i kampionatit evropian. Golashënuesi më i mirë ishte norvegjezi Sander Sagosen me 65 gola, kurse lojtari më i mirë mbrojtës ishte gjermani Hendrik Pekeler.

Shtatëshja më e mirë e Evropianit përbëhet nga: Gonzalo Perez de Vargas (portier – Spanjë), Blazh Janc (alo e djathtë – Slloveni), Jorge Maqueda (bek i djathtë – Spanjë), Igor Karaçiq (qendër – Kroaci), Sander Sagosen (bek i majtë – Norvegji), Magnus Jondal (alo e majtë – Norvegji), Bence Banhidi (pivot – Hungari).

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Ndërsa në shtabin e tij teknik janë Fatmir Muhaxheri, Veton Hajrizi dhe fizioterapeuti Agon Bytyqi. …

Luigj Quni me Amicitia Zurich ka arritur fitoren e dytë të edicionit në Superligën e …

Me vetëm një gol dallim ka fituar Ferizaj ndaj Samadrexhës, të dielën në ndeshjen përmbyllëse …

Pas dy humbjeve, Trepça është kthyer te fitorja të dielën. Në kuadër të javës së …

Istogu ka vazhduar me fitore në Superligën e hendbollisteve. Në derbin e xhiros së 14-të, …

Lojtaret e Kosoves pershendesin njani tjetrin

Ndërsa në shtabin e tij teknik janë Fatmir Muhaxheri, Veton Hajrizi dhe fizioterapeuti Agon Bytyqi. Përzgjidhja Nr Name Club …

Luigj Quni ne akcion per klubin e tij Amicitia Zurich

Luigj Quni me Amicitia Zurich ka arritur fitoren e dytë të edicionit në Superligën e Zvicrës. Në fitoren 26:25 …

Me vetëm një gol dallim ka fituar Ferizaj ndaj Samadrexhës, të dielën në ndeshjen përmbyllëse të javës së 14-të …

Pas dy humbjeve, Trepça është kthyer te fitorja të dielën. Në kuadër të javës së 20-të kampionale, përkatësisht javës …

Istogu ka vazhduar me fitore në Superligën e hendbollisteve. Në derbin e xhiros së 14-të, Istogu të shtunën e …

Vushtrria ka arritur fitore të rëndësishme në garën për mbetjen në elitën e hendbollit kosovar. Të shtunën në kuadër …

Besa Famgas nuk po ka të ndalur në këtë edicion të Superligës së Kosovës në hendboll. Të shtunën në …

Istogu – Vushtrria është kryendeshja e javës së 14-të në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të fermave. …