Sukses historik i kombëtares U20

Kombëtarja U20 e Kosovës në hendboll ka arritur sukses historik të dielen. Kombëtarja e grupmoshës së juniorëve e ka fituar garën me rëndësi IHF Trophy për Evropë dhe kështu ka hapur rrugën për të siguruar pjesëmarrje historike në kampionatin botëror të juniorëve që mbahet vitin e ardhshëm. Tani Kosova duhet të fitojë IHF Trophy Interkontinental për të siguruar botërorin. Faza interkontinentale mbahet në prill të vitit tjetër.

Kombëtarja jonë ndeshjen e fundit e luajti ndaj Moldavisë, në Pallatin e Rinisë dhe Sportit në Prishtinë. Në një ndeshje shumë të fortë dhe dramatike, Kosova barazoi 27:27 me moldavët dhe kështu fitoi pikën që i mjaftoi për të zënë vendin e parë dhe për të fituar titullin. Golin e barazimit Kosova e shënoi në sekondat e fundit përmes Drenit Tahirukajt. Ai shënoi nga një pozitë shumë e vështirë për rezultatin 27:27.

Ndeshjen e përcjellën rreth 800 shikues, ndërsa atmosfera në palestër ishte shumë e mirë. Djelmoshat e Fatmir Muhaxherit u angazhuan maksimalisht dhe morën rezultatin që iu duhej. Kosova mblodhi 9 pikë me katër fitore e një barazim. Gjeorgjia u rendit e dyta me 8 pikë, kurse Moldavia e treta me 7.

Të shtunën garën IHF Trophy e fitoi edhe kombëtarja U18.

Ka shpresë se edhe faza interkontinentale të organizohet në Kosovës, pas suksesit të jashtëzakonshëm që kishte ngjarja e organizuar gjatë javës në Prishtinë.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Kombëtarja e Kosovës në hendboll ka vazhduar përgatitjet për ndeshjen e së mërkurës ndaj Rumanisë. …

Të dielën u luajtën dy ndeshjet e fundit të javës së 16-të të Superligës së …

Me vetëm një gol dallim ka përfunduar ndeshja e javës së 20-të të Superligës B …

Llapi nuk ka lejuar befasi dhe ka fituar thellë ndaj Prizrenit. Ndeshja e parë e …

Ferizaj e ka fituar derbin e qytetit të hendbollit ndaj Kastriotit. Ndeshja e javës së …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll ka vazhduar përgatitjet për ndeshjen e së mërkurës ndaj Rumanisë. Hendbollistët tanë kanë zhvilluar …

Të dielën u luajtën dy ndeshjet e fundit të javës së 16-të të Superligës së hendbollisteve.Ashtu si pritej, Prishtina …

Me vetëm një gol dallim ka përfunduar ndeshja e javës së 20-të të Superligës B në mes të Zhegrës …

Llapi nuk ka lejuar befasi dhe ka fituar thellë ndaj Prizrenit. Ndeshja e parë e javës së 20-të të …

Ferizaj e ka fituar derbin e qytetit të hendbollit ndaj Kastriotit. Ndeshja e javës së 16-të të Superligës së …

Egzon Gjuka ka kohë që jep kontribut për Kombëtaren e Kosovës në hendboll. Prej Gjukës pritet shumë edhe në …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll ka nisur të premten mbrëma përgatitjet për dy ndeshjet e rëndësishme me Rumaninë. Me …

Dy skuadrat ferizajase takohen në kuadër të javës së 16-të të Superligës së hendbollisteve.Ndeshja Ferizaj – Kastrioti është të …