Tahirukaj në përbërjen më të mirë të Evropianit

Kombëtarja U-20 e Kosovës në hendboll ka patur një evropian të suksesshëm duke u renditur e shtata. Ndeshjen për vend të shtatë e luajti të dielen, ndërsa fitoi 27:26 ndaj Sllovakisë.

Në përgjithësi pati tri fitore e katër humbje, por u paraqit në nivel të lartë edhe ndaj përfaqësueseve favorite. Natyrisht si në çdo kampionat e ngjarje tjetër kishte lojtarë që u dalluan më shumë. Këtë herë te Kosova të tillë ishin Jon Muqolli e Drenit Tahirukaj. Madje Tahirukaj, sipas vlerësimit të trajnerëve u përzgjodh në ekipin më të mirë të evropianit të Divizionit B që u mbajt në Podgoricë deri të dielen. Tahirukaj zuri vend në përbërjen më të mirë të evropianit në pozitën e bekut të djathtë. Lojtari i Besa FamGas e ka patur në garë për këtë pozitë malazezin Branko Vujoviq që është pjesë e Celjes së Sllovenisë.

Ndërkohë Jon Muqolli, që ishte prej golashënuesve më të mirë, nuk ia doli të përfshihet në përbërjen më të mirë. Në pozitën e tij kishte konkurrencë të jashtëzakonshme dhe Joni mbeti prapa turkut Doruk Pehlivan.

Është ky një sukses tjetër për Kombëtaren U-20 të Kosovës. Në Evropianin e Divizionit B, në Podgoricë, garuan 11 ekipe kombëtare të ndara në dy grupe. Kosova në plasmanin përfundimtar ka lënë prapa Sllovakinë, Bullgarinë, Moldavinë e Gjeorgjinë. Por edhe me kombëtaret më lart të renditura Kosova ishte rivale e barabartë. E para u rendit Çekia, që fitoi në finale ndaj Austrisë me rezultat 27:17. Me të dy këto kombëtare ishte përballur Kosova dhe atë me plot sukses. Madje ndaj Çekisë ka mundur lehtë të barazojë.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Kastrioti e ka fituar bindshëm përballjen e skuadrave me traditë në hendbollin kosovar. Të mërkurën …

Presidenti i Federatës Ndërkombëtare të Hendbollit, Hassan Moustafa ka uruar Eugen Saraçinin me rastin e …

Hendbollisti premtues, Yll Muqolli, ka shënuar 10 gola të martën mbrëma në fitoren e re …

Dyshja prishtinase e gjyqtarëve të hendbollit, Sherif Xhema e Besfort Jahja, kanë pasur angazhim evropian …

Me ndeshjen Besa Famgas – Vëllaznimi fillon gara në Superligën A të Kosovës në hendboll …

Kastrioti e ka fituar bindshëm përballjen e skuadrave me traditë në hendbollin kosovar. Të mërkurën mbrëma në palestrën “Minatori” …

Presidenti i Federatës Ndërkombëtare të Hendbollit, Hassan Moustafa ka uruar Eugen Saraçinin me rastin e rizgjedhjes ne postin e …

Hendbollisti premtues, Yll Muqolli, ka shënuar 10 gola të martën mbrëma në fitoren e re të Besa Famgas. Në …

Dyshja prishtinase e gjyqtarëve të hendbollit, Sherif Xhema e Besfort Jahja, kanë pasur angazhim evropian të hënën. Xhema e …

Me ndeshjen Besa Famgas – Vëllaznimi fillon gara në Superligën A të Kosovës në hendboll (meshkujt). Në Superligën A …

Të dielën u luajtën katër ndeshje të xhiros së 13-të të Superligës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Llapi ka vazhduar me fitore në stinorin pranveror të Superligës së Kosovës në hendboll (meshkujt). Të dielën në xhiron …

Besa Famgas e ka mbyllur me fitore bindëse fazën e parë të garave në Superligën e Kosovës në hendboll …