Tahirukaj në përbërjen më të mirë të Evropianit

Kombëtarja U-20 e Kosovës në hendboll ka patur një evropian të suksesshëm duke u renditur e shtata. Ndeshjen për vend të shtatë e luajti të dielen, ndërsa fitoi 27:26 ndaj Sllovakisë.

Në përgjithësi pati tri fitore e katër humbje, por u paraqit në nivel të lartë edhe ndaj përfaqësueseve favorite. Natyrisht si në çdo kampionat e ngjarje tjetër kishte lojtarë që u dalluan më shumë. Këtë herë te Kosova të tillë ishin Jon Muqolli e Drenit Tahirukaj. Madje Tahirukaj, sipas vlerësimit të trajnerëve u përzgjodh në ekipin më të mirë të evropianit të Divizionit B që u mbajt në Podgoricë deri të dielen. Tahirukaj zuri vend në përbërjen më të mirë të evropianit në pozitën e bekut të djathtë. Lojtari i Besa FamGas e ka patur në garë për këtë pozitë malazezin Branko Vujoviq që është pjesë e Celjes së Sllovenisë.

Ndërkohë Jon Muqolli, që ishte prej golashënuesve më të mirë, nuk ia doli të përfshihet në përbërjen më të mirë. Në pozitën e tij kishte konkurrencë të jashtëzakonshme dhe Joni mbeti prapa turkut Doruk Pehlivan.

Është ky një sukses tjetër për Kombëtaren U-20 të Kosovës. Në Evropianin e Divizionit B, në Podgoricë, garuan 11 ekipe kombëtare të ndara në dy grupe. Kosova në plasmanin përfundimtar ka lënë prapa Sllovakinë, Bullgarinë, Moldavinë e Gjeorgjinë. Por edhe me kombëtaret më lart të renditura Kosova ishte rivale e barabartë. E para u rendit Çekia, që fitoi në finale ndaj Austrisë me rezultat 27:17. Me të dy këto kombëtare ishte përballur Kosova dhe atë me plot sukses. Madje ndaj Çekisë ka mundur lehtë të barazojë.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Nesër nga ora 13:00 tërhiqet shorti për gjysmëfinalen e Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll. Turneu final i …

Suksesi i Kombëtares së Kosovës në hendboll në kualifikimet për “Euro 2022” , vazhdon të vlerësohet. Kosova ishte në …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). Finalen skuadra vushtrriase e …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova