Të dielen seminari për trajnerë e gjyqtarë

Të dielen në Prishtinë mbahet seminari qëndror për trajnerë, ku do të bëhet licencimi i tyre dhe poashtu seminari për gjyqtarët dhe vëzhguesit-kontrolluesit. Seminari do të jetë i përbashkët ndërsa do të ligjërojë Dragan Nachevski, lektori nga Federata Evropiane e Hendbollit.

Seminari do të mbahet në ambientet e Fakultetit Filozofik, në amfiteatrin numër 5, përkatësisht në katin e dytë.

Për trajnerët obligimet që kanë të bëjnë me licencimin nisin në ora 10:30, kur fillon ligjerata për ndryshimin e rregullave të hendbollit dhe praktikimi i tyre. Ajo vazhdon deri në ora 13:30, ndërsa pas një ore pushim, vazhdohet me ligjeratë nga ora 14:30 deri në ora 16:00. Prej orës 16:00 deri në ora 17:00 bëhet Licencimi i trajnerëve për edicionin 2018\19. Pjesëmarrja e të gjithë trajnerëve është e obliguar, në të kundërtën do të ketë sanksione sipas propozicioneve të garave, ka njoftuar Shoqata e Trajnerëve të Hendbollit të Kosovës.

Ndërkohë gjyqtarët po të dielen, prej orës 8.45 deri në ora 10:15 e kanë Bip Testin. Ai mbahet në sallën e Fakultetit të Shkencave Sportive. Më pas mbahet seminari prej orës 10:30 deri në ora 13:30 dhe prej orës 14:30 deri në ora 16:00.

Prej orës 16:15 deri në ora 17:00 gjyqtarët dhe kontrolluesit e kanë testin teorik nga njohja e rregullave të lojës së hendbollit. Natyrisht pjesëmarrja është e obliguar për të gjithë gjyqtarët dhe kontrolluesit aktiv që janë në listat e edicionit të garave 2018\19.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Nesër nga ora 13:00 tërhiqet shorti për gjysmëfinalen e Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll. Turneu final i …

Suksesi i Kombëtares së Kosovës në hendboll në kualifikimet për “Euro 2022” , vazhdon të vlerësohet. Kosova ishte në …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). Finalen skuadra vushtrriase e …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova