Të mërkurën fillon IHF Trophy Intercontinental, merr pjesë edhe Kosova U18

Në Tashkent të Uzbekistanit, të mërkurën fillon kampionati IHF Trophy Intercontinental. Kampionati zhvillohet për hendbolliste, për grupmoshën U20 dhe U18.
Kombëtarja e Kosovës paraqitet në grupmoshën U18, ndërsa e kërkon suksesin. Kombëtarja jonë është në grupin B së bashku me Uzbekistanin dhe Guatemalën.
Të mërkurën prej orës 8:00 është ndeshja Uzbekistani – Guatemala. Vajzat tona e kanë ndeshjen e parë të enjten prej orës 8:00 ndaj Uzbekistanit. Të premten prej orës 8:00 është ndeshja Guatemala – Kosova.
Në Grupin A janë Nigeria, Guadalupe dhe Kaledonia e Re.
Të shtunën janë gjysmëfinalet dhe të dielën finalja dhe ndeshja për vendin e tretë.
Dy Kombëtaret më të mira kualifikohen në Botërorin U18 që në gusht mbahet në Kinë.
Kombëtarja jonë të martën ka arritur në Tashkent dhe në mbrëmje e zhvilloi një stërvitje. Vajzat tona janë maksimalisht të motivuara për të siguruar kualifikim historik në Botëror.

Lajme tjera