Të shtunën gjysmëfinalet e Kupës

Pallati i Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë do të jetë arenë e hendbollit këtë fundjavë. Kështu të shtunën (nesër) zhvillohen ndeshjet gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll, në të dy konkurrencat.

Fillimisht prej orës 13:00 luhet ndeshja e parë gjysmëfinale e hendbollistëve në mes të Trepçës e Prishtinës. Trepça ka mbyllur garimin në vendin e parë në Superligën B dhe do të mundohet të befasojë Prishtinën që është favorite e madhe në gjysmëfinalen e parë. Prishtina është e treta në Superligën A dhe prej kësaj pozite do të nis edhe plejofin.

Më pas luhen dy gjysmëfinalet te hendbollistet. Fillimisht prej orës 15:00 takohen Istogu e Shqiponja. Istogu është fitues në fuqi i Kupës, ndërsa Shqiponja është kampion aktual. Stinorin e rregullt Istogu e ka përfunduar në vend të parë e Shqiponja në vend të katërt.

Pritet lojë e fortë, njëjtë si në gjysmëfinalen e dytë në mes të Vushtrrisë e Prishtinës. Kjo ndeshje fillon në ora 17:00. Vushtrria në Superligën e femrave ka përfunduar e dyta në stinor të rregullt, ndërsa Prishtina e treta. Pra te hendbollistet në gjysmëfinale janë katër skuadrat e para në tabelë.

Megjithatë ndeshja më e fortë dhe cilësore pritet të jetë ajo që do të luhet e fundit. Prej orës 19:00 luhet gjysmëfinalja e dytë te meshkujt mes Kastriotit dhe Besa Famgas. Besa e Pejës ka fituar Kupën në pesë vitet e kaluara dhe stinorin e rregullt në Superligë do ta përfundojë në vend të parë. Por Besa ka patur rivalitet të madh nga Kastrioti këtë edicion dhe ndeshje e fortë pritet të jetë edhe në këtë gjysmëfinale të Kupës. Kastrioti është i dyti në tabelë në Superligën A me 47 pikë.

Ndeshjet finale luhen të dielen. Finalja e hendbollisteve është nga ora 16:30, ndërsa ajo e hendbollistëve nga ora 19:15.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Esma Muratoviq e ka udhëhequr Istogun drejt një tjetër fitoreje në Superligën e Kosovës në …

Edhe një ndeshje evropiane e kanë drejtuar gjyqtarët kosovarë të hendbollit. Të martën mbrëma në …

Në prag të grumbullimit të Kombëtares së Kosovës për dy ndeshjet me Rumaninë, do të …

Superliga e Kosovës në hendboll në konkurrencë të femrave vazhdon menjëherë të mërkurën (sot) me …

Selektori i ri i Kosovës në hendboll, Bujar Qerimi, ka shpallur të hënën listën për …

Esma Muratoviq e ka udhëhequr Istogun drejt një tjetër fitoreje në Superligën e Kosovës në hendboll. Istogu të mërkurën …

Edhe një ndeshje evropiane e kanë drejtuar gjyqtarët kosovarë të hendbollit. Të martën mbrëma në Shkup, Eshref Beqiri e …

Në prag të grumbullimit të Kombëtares së Kosovës për dy ndeshjet me Rumaninë, do të zhvillohen ndeshjet e xhiros …

Superliga e Kosovës në hendboll në konkurrencë të femrave vazhdon menjëherë të mërkurën (sot) me ndeshjet e javës së …

Lojtaret e Kosoves pershendesin njani tjetrin

Selektori i ri i Kosovës në hendboll, Bujar Qerimi, ka shpallur të hënën listën për dy ndeshjet e ardhshme. …

Luigj Quni ne akcion per klubin e tij Amicitia Zurich

Luigj Quni me Amicitia Zurich ka arritur fitoren e dytë të edicionit në Superligën e Zvicrës. Në fitoren 26:25 …

Me vetëm një gol dallim ka fituar Ferizaj ndaj Samadrexhës, të dielën në ndeshjen përmbyllëse të javës së 14-të …

Pas dy humbjeve, Trepça është kthyer te fitorja të dielën. Në kuadër të javës së 20-të kampionale, përkatësisht javës …