Vetëm fitore për Besën, Trepça fiton derbin rivalizues me Vëllaznimin

Kampioni aktual, Besa Famgas e ka fituar bindshëm ndeshjen e fundit të stinorit vjeshtor të Superligës së Kosovës në hendboll. Besa të shtunën në Pejë fitoi ndaj Drenicës me rezultat 46:24.

Kjo ndeshje i takoi javës së 14-të. Besa Famgas i ka fituar të gjitha 14 ndeshjet dhe udhëheq në tabelë me 28 pikë. Drenica renditet e shtata me 8 pikë. Drenica është mbajtur më mirë në pjesën e parë që përfundoi 19:11 për Besën. Por në të dytën pejanët u shkëputën shumë.

J. Muqolli me 9 gola dhe B. Ramosaj me 8 gola ishin më efikasët te kampioni vjeshtor, Besa. Te Drenica, K. Kastrati shënoi 8 gola.

Të shtunën u luajt edhe derbi i xhiros së fundit për këtë vit. Në palestrën “Minatori” në Mitrovicë para rreth 400 shikuesve u takuan Trepça e Vëllaznimi. Fitore shënoi Trepça me rezultat 25:22.

Me këtë fitore, Trepça forcohet në pozitën e tretë me 20 pikë. Vëllaznimi mbetet i gjashti me 12 pikë. Ishte një derbi i vërtetë me një fund dramatik. Mitrovicasit në pjesën e parë kishin vazhdimisht epërsi të lehtë, që shkoi në katër gola në fund (12:8). Por gjakovarët nuk u dorëzuan për asnjë çast.

Epërsia e Trepçës vazhdoi edhe në pjesën e dytë, ndërsa rezultati në minutën e 52-të ishte 21:15. Lojtarët e Vëllaznimit megjithatë nuk u dorëzuan dhe me mbrojtje presing në minutat e fundit, e bënë finishin dramatik. Në minutën e 57-të rezultati u ngushtua në 23:21. Portieri V. Buqinca shënoi për 24:21 e më pas E. Lluka realizoi për 24:22. Në minutën e fundit S. Maxhera shënoi për 25:22 për të shuar shpresat e Vëllaznimit për të marrë pike në Mitrovicë.

F. Cimili ishte më efikasi te Trepça me 6 gola. 6 gola i shënoi edhe Lluka te Vëllaznimi.Për herë të dytë këtë edicion këto dy skuadra kanë luajtur ndeshje të fortë mes tyre.

Tri ndeshje tjera janë të dielen.

BesaFamgas – Drenica 46:24 (19:11)

Besa Famgas: Mehmeti, Idrizi 1, Jupa 4, Y. Muqolli 5, Luzha, Visoka 3, Kukrika 2, Thaqi, Ramosaj 8, Tahirukaj 6, Gjuka 5, J. Muqolli 9, Mushkolaj 3.

Drenica: Binaku 4, Hamza 2, Sahiti 4, Zekaj 5, Kastrati 8, Geci, Baliu, Muqolli, Batatina 1.

Trepça – Vëllaznimi 25:22 (12:8)

Trepça: Buqinca 1, Sejdijaj, Mujka 2, Beqiri, Maxhera 4, Zhuri, Shala 4, Shabani 4, Nimani, Qabra, R. Shabani 3, Voca, Terziqi, Neziri 1, Cimili 6, Fejzullahu.

Vëllaznimi: Pozhegu, Hoxha, Rama 3, Lluka 6, Halili 2, Luzha 1, Morina, Rexha 3, Mamusha 2, Neziri 2, Fana 3.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Nesër nga ora 13:00 tërhiqet shorti për gjysmëfinalen e Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll. Turneu final i …

Suksesi i Kombëtares së Kosovës në hendboll në kualifikimet për “Euro 2022” , vazhdon të vlerësohet. Kosova ishte në …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). Finalen skuadra vushtrriase e …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova