Vetëm fitorja vlenë ndaj qipriotëve

Ndeshjen e tretë dhe të fundit në kuadër të kualifikimeve për botërorin e vitit 2019, përfaqësuesja jonë e luan ndaj Qipros, të dielen pasdite në Povoa de Varzim të Portugalisë. Derisa me Poloninë (të premten) dhe me Portugalinë (të shtunën) synimi është rezistimi deri në fund, ndaj Qipros synimi i përfaqësueses së Kosovës në hendboll është i qartë – fitorja. Vetëm fitorja vlerësohet e vlefshme në përballje me qipriotët, që është e fundit në kuadër të grupit të katërt të fazës së parë të kualifikimeve evropiane për botëror.

Qipro nuk ka ndonjë sukses në skenën ndërkombëtare. Nuk është paraqitur ndonjëherë në ngjarje të mëdha. Kosova qëndron më lartë se Qipro sa i takon sukseseve ndërkombëtare, falë dy vendeve të treta në kampionatet e IHF-së për vendet me hendboll në zhvillim (2015, 2017). Madje e treta në kampionatin e IHF-së për vendet me hendboll në zhvillim, që u mbajt vitin e kaluar në Bullgari, Kosova doli duke mposhtur pikërisht Qipron në ndeshjen e rëndësishme për medaljen e bronztë, që poashtu mundësoi kalimin në raundin e dytë të kualifikimeve për “Euro 2020”. Në raundin e parë biletën për kalim tutje nuk e kanë siguruar as Kosova e as Qipro, por Kosova kaloi tutje me mundësinë e dytë, përmes kampionatit të mbajtur në Bullgari.

Në ndeshjen për vend të tretë, më 18 qershor të vitit të kaluar në Veliko Tarnovo, Kosova fitoi ndaj Qipros me rezultatin e thellë, 32:25. Shumica e lojtarëve aktual të Kosovës u paraqitën në atë ndeshje, ndonëse kishte kufizim të moshës për atë garë. Më efikasi ishte Drenit Tahirukaj me tetë gola, kurse nga gjashtë herë realizuan Kastriot Jupa e Lindrit Fetahu.

Ai vend i katërt është suksesi më i madh i Qipros. Qipro ka përvojë të gjatë në skenën ndërkombëtare, por pa ndonjë sukses. Ka fituar një herë “Challenge Trophy” që ishte garë për përfaqësuese të vogla. E fitoi në vitin 1999, ndërsa në vitin 2001 ishte finaliste.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Te Besa Famgas vlerësojnë se e kanë përgatitur si duhet ndeshjen e dytë finale ndaj …

Trajneri i Prishtinës, Taib Kabashi, ka pranuar cilësinë e Besës, por ka shtuar se edhe …

Ndeshja dramatike ka nxjerrë Vushtrrinë fituese, të martën në palestrën “Jeton Tërstena – Tota”. Vushtrria …

Prishtina e Besa Famgas takohen të mërkurën (nesër) nga ora 19:15 në ndeshjen e dytë …

Sot luhet ndeshja e dytë finale e plejofit të Superligës së hendbollisteve mes Vushtrrisë e …

Te Besa Famgas vlerësojnë se e kanë përgatitur si duhet ndeshjen e dytë finale ndaj Prishtinës. Ndeshjen e parë …

Trajneri i Prishtinës, Taib Kabashi, ka pranuar cilësinë e Besës, por ka shtuar se edhe skuadra e tij është …

Ndeshja dramatike ka nxjerrë Vushtrrinë fituese, të martën në palestrën “Jeton Tërstena – Tota”. Vushtrria e Istogu kanë luajtur …

Prishtina e Besa Famgas takohen të mërkurën (nesër) nga ora 19:15 në ndeshjen e dytë finale të plejofit në …

Sot luhet ndeshja e dytë finale e plejofit të Superligës së hendbollisteve mes Vushtrrisë e Istogut. Ndeshja luhet nga …

Trajneri i Istogut, Faruk Shala, ka treguar se skuadra e tij synon të siguroj titullin nesër në Vushtrri. Vushtrria …

Te KHF Vushtrria po mobilizohen për ndeshjen e dytë finale të plejofit ndaj Istogut. Finalja e dytë është nesër …

Të martën nga ora 17:00 luhet ndeshja e dytë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova