Vushtrria, finalistja e dytë

Vushtrria do të luajë ndaj Istogut në finale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll (femrat).

Të shtunën në Pallatin e Rinisë dhe Sporteve në kryeqytet, Vushtrria e ka fituar ndeshjen shumë të fortë dhe dramatike ndaj Prishtinës me rezultat 23:19. Epërsia prej katër golave e vushtrriaseve është krijuar vetëm në momentet e fundit të ndeshjes, që ishte e barabartë prej fillimit.

Në pjesën e parë Vushtrria ishte thuajse tërë kohën në epërsi të lehtë që shkoi më së shumti në dy gola. Por në fund të pjesës së parë ishin prishtinaset që kishin më shumë nga loja dhe shkuan në pushim me dy gola epërsi, 12:10.

Ndeshje e fortë dhe dramatike vazhdoi edhe në pjesën e dytë. Në minutën 36-të prap Vushtrria doli në epërsi me një gol (14:13), por prap Prishtina ktheu epërsinë deri në dy gola. Në minutën e 40-të rezultati u barazua në 16:16 dhe më pas Vushtrria kaloi në epërsi tjetër që nuk e lëshoi deri në fund. Në minutën e 54-t rezultati ishte 19:18 për Vushtrrinë që më pas shënoi edhe katër gola për 23:18, ndërsa në fund Prishtina shënoi për 23:19.

A. Kelmendi udhëhoqi Vushtrrinë me plot 11 gola. U dallua edhe portierja Nj. Kelmendi e poashtu lojtaret tjera. Te Prishtina, A. Stagova shënoi 9 gola kurse paraqitje të mirë kishte edhe portierja R. Uka.

Finalja në mes të Istogut e Vushtrrisë zhvillohet të dielen nga ora 16:30.

Vushtrria – Prishtina 23:19 (10:12)

Vushtrria: Nj. Kelmendi, B. Gubetini, Shala, Avdiu 1, Rama 1, Zymberi 2, Preniqi 2, Mehmeti, Paci 2, A. Kelmendi 11, Rrahmani, R. Gubetini, Selaci, Kasumi, Tahiri 4, Sfarqa.

Prishtina: Uka, A. Krasniqi, B. Krasniqi, Llapashtica, Hashani 1, Bersha 2, Stagova 9, Fazlija 1, Matarova 4, Mekolli 2, Sefedini, Kurteshi, E. Berisha, Shala, F. Krasniqi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në …

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të shtunën mbrëma në Istog, …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në palestrën “Karagaçi” në Pejë. …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Nesër nga ora 13:00 tërhiqet shorti për gjysmëfinalen e Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll. Turneu final i …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova