Kosova debuton në botëror, lufton deri në fund me Kroacinë

xhafolli

Kombëtarja U21 e Kosovës në hendboll ka luajtur të martën pasdite ndeshjen e parë në kampionatin botëror të juniorëve. Është kjo ndeshje debutuese e Kosovës në kampionate botërore në të gjitha sportet, pra hendbolli shkruan sërish historinë. Kosova luajti në Pontevedra të Spanjës dhe humbi nga Kroacia me rezultat 23:17. Kroacia është superfuqi e hendbollit, […]

Istogu luan me Gomelin bjellorus

Gomeli i Bjellorusisë do të jetë kundërshtari i Istogut në rrethin e parë të Kupës së EHF-së për hendbolliste. Shorti është tërhequr të martën, kurse Istogu për herë të parë do të luajë në Kupën e EHF-së. Istogu në edicionin e fundit ka fituar titullin e kampionit dhe Kupën e Kosovës dhe kështu pas dy […]

Dukla Praha, kundërshtar i Kastriotit në Kupën Sfiduese

Të martën kundërshtarin evropian e ka mësuar edhe Kastrioti i Ferizajt, fitues i Kupës së Kosovës në hendboll (meshkujt). Në kuadër të raundit të dytë të Kupës Sfiduese (Challenge Cup), Kastrioti do të luajë ndaj skuadrës çeke, Dukla Praha. Ndeshja e parë luhet në Ferizaj më 5 apo 6 tetor, ndërsa e kthimit më 12 […]

Besa përballë skuadrës zvicerane

Kampioni i Kosovës në hendboll (meshkujt), Besa Famgas, do të luajë me skuadrën zvicerane, Pfadi Winterthur në raundin e parë kualifikues të Kupës së EHF-së. Shorti është tërhequr të martën. Skuadra pejane ka përvojë të gjatë në kupa evropiane dhe disa herë ka kaluar në raundin e dytë të Kupës së EHF-së. Besa ndeshjen e […]

Paraqitje e zbehtë e Kombëtares U19

Paraqitje shumë të zbehtë ka patur Kombëtarja U19 e Kosovës në hendboll (femrat) në ndeshjen e dytë në kampionatin evropian, Divizioni B, që po mbahet në Lituani. Të martën Kosova U19 luajti me favoritin, Çekinë dhe pësoi humbje me rezultat të lartë, 32:10. Dallimi i madh u bë në pjesën e parë në të cilën […]