Franca fiton Kampionatin Botëror, mposht Norvegjinë në finalen dramatike

Kombëtarja e Francës e ka fituar Kampionatin Botëror për hendbolliste.Në finalen dramatike dhe shumë interesante, të dielën në Herning të Danimarkës, Franca e mposhti Norvegjinë me rezultat 31:28.Ndeshja finale e Botërorit të jashtëzakonshëm u zhvillua në praninë e 12 mijë shikuesve.Franca për herë të tretë e ka fituar Kampionatin Botëror. Francezet janë edhe kampione olimpike […]

Trepçës i takon derbi, për Rahovecin fitorja e 14-të

Të dielën u luajtën tri ndeshjet e fundit të stinorit vjeshtor në Superligën e Kosovës në hendboll.Kryendeshjen e ditës e zhvilluan Prishtina e Trepça. Takimin e xhiros së 14-të, të zhvilluar në Bardhosh, e fituan mitrovicasit me rezultat 35:27.Prishtina nisi më mirë dhe ishte në epërsi deri në minutën e 12-të. Më pas në epërsi […]

Besa Famgas, kampione e Kosovës te kadetët

Besa Famgas ka konfirmuar se i kushton rëndësi të madhe punës me të rinj. Skuadra pejane e ka siguruar titullin e kampionit në grupmoshën e kadetëve (U18).Besa Famgas ka përfunduar garën me dhjetë fitore, një barazim dhe tri humbje. Pas saj në renditje kanë mbetur Vëllaznimi, Deçani, Prishtina e Vushtrria.Ndeshjet e kadetëve janë zhvilluar para […]

Kosova U17 kërkon në Uzbekistan biletën për në Kampionat Botëror

Pasi e ka fituar garën IHF Trophy për Zonën Evropiane, Kombëtarja U17 e Kosovës në hendboll (vajzat) e ka siguruar të drejtën e paraqitjes në IHF Tropy Ndërkontinentale.Federata Ndërkombëtare e Hendbollit (IHF) ka vendosur që IHF Trophy InterContinental të mbahet në Tashkent të Uzbekistanit.Kampionati ka peshë shumë të madhe për shkak se është kualifikues për […]