Agron Shabani merr drejtimin e përfaqësueses së femrave

Agron Shabani do të drejtojë përfaqësuesen e Kosovës në hendboll për femra. Ai është emëruar në postin e përzgjedhësit të Kosovës nga Bordi i Federatës së Hendbollit të Kosovës në mbledhjen e mbajtur më 23 janar.

Shabani i lindur në vitin 1965, është për kohë të gjatë në sportin e hendbollit. Si hendbollist ka luajtur për KH Kosova nga Vushtrria kur kjo skuadër ishte në Ligën e dytë federative të dikurshme. Në Ligën e dytë luajti edhe për Vëllaznimin dhe Prishtinën. Më pas karrierën si lojtar e vazhdoi në Gjermani, te skuadra Isny prej vitit 1991 deri në vitin 1993. Prej vitit 1993 deri në vitin 2005 luajti në Luksemburg për skuadrën Berchem.

Karrierën si trajner e ka nisur në vitin 2005. Shabani ishte trajner te Berchemi deri në vitin 2016. Fillimisht ishte ndihmëstrajner e më pas trajner i meshkujve për pesë vite dhe i femrave për shtatë të tjera. Vitin e kaluar e drejtoi skuadrën e femrave të klubit tjetër nga Luksemburgu, Red Boys.
Shabani në postin e përzgjedhësit e zëvendëson Florent Beqirin. Nën drejtimin e Beqirit, Kosova kaloi parakualifikimet për evropianin e vitit 2018. Vjet Kosova fitoi ndaj Izraelit e Gjeorgjisë. Bordi i FHK-së falenderon Beqirin për punën e madhe që e ka bërë në përfaqësuesen e Kosovës dhe për kontributin që e ka dhënë në ngritjen e hendbollit.

Hendbollistet e Kosovës ndeshjen e ardhshme do ta luajnë më 21 mars ndaj Bjellorusisë, në kuadër të eliminatoreve për evropian.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Nesër nga ora 13:00 tërhiqet shorti për gjysmëfinalen e Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll. Turneu final i …

Suksesi i Kombëtares së Kosovës në hendboll në kualifikimet për “Euro 2022” , vazhdon të vlerësohet. Kosova ishte në …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). Finalen skuadra vushtrriase e …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova