Ajdin Gashi shtohet në listën e lojtarëve që konkurrojnë për vend te Kombëtaret e Kosovës

Federata e Hendbollit e Kosovës po vazhdon punën për të forcuar ekipet kombëtare të kategorive të reja. Pos angazhimit për të rritur cilësinë e lojtarëve në vend, po vazhdon puna për identifikimin e lojtarëve të rinj në vendet tjera e që mund të jenë me potencial për vend në Kombëtare.

Në listën e atyre që mund të përzgjidhen te grupmosha e kadetëve në Evropianin e Divizionit B që mbahet në verë, është shtuar edhe Ajdin Gashi. Ai po e mëson hendbollin në Bosnjë-Hercegovinë, te skuadra Bosna Teshanj. Tashmë është në ekipin senior. Gashi e ka gjithë dokumentacionin e rregulluar dhe i mbetet shtabit teknik të vendos nëse do ta përfshijë në Kombëtare.

Gashi më herët ishte te klubi Maglaj, ndërsa ka dhjetë vjet që merret me hendboll.

Për në verë, FHK-ja planifikon kampe të ndryshme me grupmosha të reja, për të krijuar bazë sa më të gjerë të lojtarëve dhe për të rritur konkurrencën e rrjedhimisht edhe cilësinë në ekipet kombëtare.

Seniorët e Kosovës janë në moment të ndritur, pas fitores ndaj Rumanisë. Tani na pret ndeshja me Malin e Zi, me synim për kualifikim në Evropian. Ndërkohë hendbollistet kanë pasur dy paraqitje solide në Austri javën e kaluar, ndonëse pësuan humbje. Ka shpresë për më shumë sukses në ndeshjet e ardhshme kualifikuese në fund të majit dhe fillim të qershorit në Portugali.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

HSC Kreuzlingen ka befasuar me rezultate të mira në edicionin aktual të Superligës së Zvicrës …

Të mërkurën e të enjten luhen ndeshjet e javës së 28-të të Superligës A të …

Drenica e Drenasit nuk ka arritur të shfrytëzojë terrenin vendas në ndeshjen ndaj Vëllaznimit. Ndeshja …

Kapitenia Albina Rugova ka shënuar 11 gola dhe ka udhëhequr Istogun drejt një tjetër fitoreje …

Hendbollistja e re e Kombëtares së Kosovës, Njoma Zogaj është kthyer të shtunën në formacionin …

HSC Kreuzlingen ka befasuar me rezultate të mira në edicionin aktual të Superligës së Zvicrës në hendboll. Kreuzlingeni, ku …

Të mërkurën e të enjten luhen ndeshjet e javës së 28-të të Superligës A të Kosovës në hendboll. Është …

Drenica e Drenasit nuk ka arritur të shfrytëzojë terrenin vendas në ndeshjen ndaj Vëllaznimit. Ndeshja e javës së 27-të …

Kapitenia Albina Rugova ka shënuar 11 gola dhe ka udhëhequr Istogun drejt një tjetër fitoreje në Superligën e Kosovës. …

Hendbollistja e re e Kombëtares së Kosovës, Njoma Zogaj është kthyer të shtunën në formacionin e Aalborgut në Ligën …

Besa Famgas e Prishtina kanë fituar bindshëm ndeshjet e javës së 27-të, të parafundit në Superligën A të Kosovës …

Kastrioti i Ferizajt ka mposhtur Shqiponjën e Gjakovës me rezultat 36:32. Ndeshja e luajtur të shtunën në Gjakovë i …

Selektori i Kosovës në hendboll, Bujar Qerimi, të premten ka shpallur listën e lojtarëve të ftuar për ndeshjet me …