Besa e Prishtina fitojnë para derbit të madh

Besa FamGas dhe Prishtina kanë shënuar fitore të pritura në kuadër të javës së 24-t të Superligës A të Kosovës në hendboll. Besa FamGas të mërkurën fitoi ndaj Vëllaznimit me rezultat 47:18. Kjo ndeshje u luajt në Gjakovë. Të njëjtën ditë në Gjilan, Prishtina fitoi ndaj Zhegrës me rezultat 38:27.

Besa është e para me 46 pikë, dy më shumë se Prishtina që renditet e dyta. Zhegra e Vëllaznimi i kanë nga 19 pikë në pozitat pesë e gjashtë. Prishtina e Besa takohen të shtunën në kryeqytet në derbin më të madh të Superligës, që do të vendos për vendin e parë.

Të enjten është luajtur ndeshja e fundit e javës së 24-t. Kastrioti ka fituar thellë ndaj Dritës në Gjilan me rezultat 41:17. Kastrioti është përforcuar në vendin e tretë me 28 pikë. Drita mbetet e katërta me 24 pikë.

Superliga A
Vëllaznimi – Besa FamGas 18:47 (9:23)

Vëllaznimi: Luzha 1, Hasi, Sadria, Spahija 3, Mamusha 1, Leka 1, Rexha, Kusari 7, Peja, Fana, Lluka 4, Buza 1, Nagavci.

Besa FamGas: Curri, Idrizi 5, Biljaka, Broqi 1, Gjuka 14, Jupa 5, Tetova 4, Megjiq, D. Tahirukaj 7, Ramosaj 1, Kukrika, Muqolli 5, Berisha, Dre. Tahirukaj 5.

Zhegra – Prishtina 27:38 (12:16)

Zhegra: A. Agushi, F. Isufi, Haziri, Shaqiri 8, Ag. Isufi, Idrizi, B. Agushi 2, Aliu 10, Ad. Isufi 3, E. Isufi 4.

Prishtina: Visoka, Stoilov, Zherka, Terziqi 1, Krasniqi 4, Gjuka 5, Bajqinovci 4, Gashi 2, Murtezi 2, Prekazi, Kosteski, Esati, Fetahu 4, Kastrati 9, Sula 1, Ademi 6.

Drita – Kastrioti 17:41 (11:19)

Drita: Sylejmani, Mehmeti, Selmani 8, Bunjaku, Veliu 5, Er. Huruglica Murtezi 1, E. Huruglica 1, Misini 1, Azizi 1.

Kastrioti: Mehmeti, D. Dugolli, Syla 9, Salihu 4, A. Dugolli 2, Rexhepi 1, D. Ramadani 2, Bislimi 2, Shabani 6, Haxhimusa 9, Rr. Ramadani 4, Mustafa 2.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Kombëtarja e Kosovës në hendboll ka vazhduar përgatitjet për ndeshjen e së mërkurës ndaj Rumanisë. …

Të dielën u luajtën dy ndeshjet e fundit të javës së 16-të të Superligës së …

Me vetëm një gol dallim ka përfunduar ndeshja e javës së 20-të të Superligës B …

Llapi nuk ka lejuar befasi dhe ka fituar thellë ndaj Prizrenit. Ndeshja e parë e …

Ferizaj e ka fituar derbin e qytetit të hendbollit ndaj Kastriotit. Ndeshja e javës së …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll ka vazhduar përgatitjet për ndeshjen e së mërkurës ndaj Rumanisë. Hendbollistët tanë kanë zhvilluar …

Të dielën u luajtën dy ndeshjet e fundit të javës së 16-të të Superligës së hendbollisteve.Ashtu si pritej, Prishtina …

Me vetëm një gol dallim ka përfunduar ndeshja e javës së 20-të të Superligës B në mes të Zhegrës …

Llapi nuk ka lejuar befasi dhe ka fituar thellë ndaj Prizrenit. Ndeshja e parë e javës së 20-të të …

Ferizaj e ka fituar derbin e qytetit të hendbollit ndaj Kastriotit. Ndeshja e javës së 16-të të Superligës së …

Egzon Gjuka ka kohë që jep kontribut për Kombëtaren e Kosovës në hendboll. Prej Gjukës pritet shumë edhe në …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll ka nisur të premten mbrëma përgatitjet për dy ndeshjet e rëndësishme me Rumaninë. Me …

Dy skuadrat ferizajase takohen në kuadër të javës së 16-të të Superligës së hendbollisteve.Ndeshja Ferizaj – Kastrioti është të …