Besa fiton derbin e stinorit dhe shkëputet në krye

Derbi i stinorit vjeshtor në Superligën e Kosovës në hendboll i ka takuar kampionit aktual, Besa Famgas. Të shtunën mbrëma në palestrën “Karagaçi” në Pejë, Besa fitoi ndaj Kastriotit të Ferizajt me rezultat 21:19. Edhe pas pjesës së parë epërsia ishte dy gola në të mirë të ekipit pejan (12:10), epërsi që e mbajtën deri në fund të takimit.

Tani Besa kryeson e vetme me 14 pikë nga shtatë ndeshje. Kastrioti mbetet i dyti me 12 pikë.
Besa e Kastrioti ishin skuadrat e vetme që i kishin fituar të gjitha gjashtë ndeshjet e para dhe derbi i së shtunës vendosi se kush do të shkëputet në krye.

Besa në pjesën e parë kishte epërsi deri në gjashtë gola (10:4), por ferizajasit nuk u ndalën dhe afruan rezultatin deri në 11:10, por vendasit shënuan edhe njëherë për rezultatin 12:10 pas pjesës së parë. Në minutën e 43-të rezultati u barazua në 15:15, por më pas lojtarët e Arben Muqollit krijuan epërsi prej dy-tri gola që e mbajtën deri në fund.

Ante Kukrika e Drenit Tahirukaj shënuan nga gjashtë gola për Besën, ndërsa nga katër herë realizuan Drilon Tahirukaj e Bujar Ramosaj. Bindshëm më efikasi në ndeshjen derbi ishte Deniz Terziqi i Kastriotit me 10 gola.

Në ndeshjen tjetër të së shtunës Zhegra fitoi ndaj Samadrexhës me rezultat 37:32. Për zhegrasit ishte fitorja e parë.

Besa Famgas – Kastrioti 21:19 (12:10)

Besa Famgas: Mehmeti, B. Idrizi, Vokshi, Broqi, Jupa, Y. Muqolli, D. Idrizi, Dre. Tahirukaj 6, Dri. Tahirukaj 4, Ramosaj 4, Kukrika 6, Berisha, Tafilaj, J. Muqolli 1.

Kastrioti: Kolev, Syla 1, B. Syla, Salihu 1, A. Dugolli, Prekazi 2, Terziqi 10, Shabani, Haxhimusa 3, Ramadani 1, Dugolli, Rudari, Mustafa, Esati, Rajatoski 1.

Zhegra – Samadrexha 37:32 (17:14)

Zhegra: Kurexhaj, A. Isufi 4, F. Isufi 3, Haziri 10, Agushi 1, L. Haziri, Aliu 9, Murseli 5, Murseli 5
Samadrexha: Bunjaku, B. Maloku 4, F. Maloku 3, K. Maloku 7, Sh. Maloku, A. Maloku 11, S. Maloku 2, M. Jashari 4, Safjani 1, Basholli 1.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Sot prej orës 19.15 luhet finalja e dytë e Superligës së hendbollistëve mes Prishtinës dhe …

Te Besa Famgas vlerësojnë se e kanë përgatitur si duhet ndeshjen e dytë finale ndaj …

Trajneri i Prishtinës, Taib Kabashi, ka pranuar cilësinë e Besës, por ka shtuar se edhe …

Ndeshja dramatike ka nxjerrë Vushtrrinë fituese, të martën në palestrën “Jeton Tërstena – Tota”. Vushtrria …

Prishtina e Besa Famgas takohen të mërkurën (nesër) nga ora 19:15 në ndeshjen e dytë …

Sot prej orës 19.15 luhet finalja e dytë e Superligës së hendbollistëve mes Prishtinës dhe Besa Famgasit. Pas finales …

Te Besa Famgas vlerësojnë se e kanë përgatitur si duhet ndeshjen e dytë finale ndaj Prishtinës. Ndeshjen e parë …

Trajneri i Prishtinës, Taib Kabashi, ka pranuar cilësinë e Besës, por ka shtuar se edhe skuadra e tij është …

Ndeshja dramatike ka nxjerrë Vushtrrinë fituese, të martën në palestrën “Jeton Tërstena – Tota”. Vushtrria e Istogu kanë luajtur …

Prishtina e Besa Famgas takohen të mërkurën (nesër) nga ora 19:15 në ndeshjen e dytë finale të plejofit në …

Sot luhet ndeshja e dytë finale e plejofit të Superligës së hendbollisteve mes Vushtrrisë e Istogut. Ndeshja luhet nga …

Trajneri i Istogut, Faruk Shala, ka treguar se skuadra e tij synon të siguroj titullin nesër në Vushtrri. Vushtrria …

Te KHF Vushtrria po mobilizohen për ndeshjen e dytë finale të plejofit ndaj Istogut. Finalja e dytë është nesër …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova