Besa fiton Kupën, vazhdon dominimin

Besa FamGas e ka fituar trofeun e parë për edicionin 2017\18. Të dielen mbrëma në palestrën “Karagaçi” në Pejë, Besa e ka mposhtur Prishtinën me rezultat 31:29 në finale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll. 18:16 ishte rezultati pas pjesës së parë ndërsa hendbollistët e klubit pejan epërsinë prej dy golave e mbajtën edhe në fund të ndeshjes.

Kështu skuadra e Arben Muqollit e ka vazhduar dominimin në hendbollin kosovar, dominim që po vazhdon për shumë vite.

Egzon Gjuka me 12 gola ishte më efikasi te Besa që luajti në palestrën e saj. Dhjetë gola i shënoi Kastriot Jupa, ndërsa katër Drilon Tahirukaj. Te Prishtina më efikasi ishte Petrit Prekazi me nëntë gola. Nga shtatë gola i shënuan Beni Syla e Deniz Terziqi.

Ishte kjo përballja e pestë e Besës e Prishtinës në këtë edicion. Katër përballje dy skuadrat i kanë në kuadër të kampionatit. Bilanci në kampionat është 3:1 në të mirë të Besës. Ishte ajo humbja e vetme e Besës, ndërsa Prishtina këtë edicion ka pësuar humbje vetëm nga ekipi pejan. Në plejof Besa do të startojë nga pozita e parë ndërsa Prishtina nga pozita e dytë.

Në gjysmëfinalet e luajtura të premten, Besa fitoi ndaj Kastriotit ndërsa Prishtina ndaj Trepçës.

Besa FamGas – Prishtina 31:29 (18:16)

Besa FamGas: Curri, Idrizi, Biljaka, Broqi, Gjuka 12, Jupa 10, Tetova, Megjiq 1, Beqiraj, Dre. Tahirukaj, Dri. Tahirukaj 4, Ramosaj, Kukrika 2, Berisha, Tafilaj, J. Muqolli 2
Prishtina: Berisha, Ademi 1, Krasniqi 1, Bajqinovci, Fetahu 1, Gjuka 2, Murtezi, Stoilov, Zherka, Prekazi 9, Shahini, Kastrati, Syla 7, Visoka, Kosteski 1, Terziqi 7.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Istogu e ka fituar titullin e kampionit të Kosovës në hendboll në grupmoshën e kadeteve …

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Istogu e ka fituar titullin e kampionit të Kosovës në hendboll në grupmoshën e kadeteve (U18). Istogu në 22 …

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të shtunën mbrëma në Istog, …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në palestrën “Karagaçi” në Pejë. …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova