Besa nis me fitore bindëse në Superligën A

Kampionia aktuale Besa FamGas e ka nisur me fitore të thellë garimin në Superligën A, ku gjashtë skuadrat e para në tabelë pas pjesës së rregullt të garave, luftojnë për inkuadrim në plejof. Besa të martën mbrëma në Pejë fitoi ndaj Vëllaznimit të Gjakovës me rezultat 42:22. Pas 30 minutave lojë rezultat ishte 23:11 për pejanët. Besa tani prinë në klasifikim me 36 pikë nga 19 ndeshje. 18 xhirot e para janë luajturnë kuadër të pjesës së rregullt të garave, kurse tani në Superligën A luhen edhe dhjetë xhiro tjera. Vëllaznimi është i gjashti me 16 pikë.

Tre lojtarë shënuan nga gjashtë gola për Besën: B. Idrizi, E. Gjuka e K. Jupa, derisa plot 12 gola i kishte Dri. Tahirukaj. Gjithsej dhjetë lojtarë të Besës realizuan në këtë sfidë. Te Vëllaznimi më efikasët ishin E. Lluka e I. Leka me nga katër gola. Dy ndeshjet tjera të javës së parë të Superligës A, përkatësisht të javës së 19-të kampionale, luhen të enjten. Nga ora 16:00 takohen Prishtina e Zhegra, kurse nga ora 19:00 luajnë Kastrioti e Drita.

Në Superligën B, ku garohet për të evituar rënien nga Superliga, do të garojnë Trepça, Vushtrria, Samadrexha e Llapi.

Besa FamGas – Vëllazniimi 42:22 (23:11)

Besa FamGas: Curri, Idrizi 6, Biljaka 2, Broqi 1, Gjuka 6, Jupa 6, Tetova, Megjiq 3, D. Tahirukaj 2, Ramosaj 2, Kukrika 2, Berisha, Shala, Muqolli, Dri. Tahirukaj 12.

Vëllaznimi: Luzha, Sadriu 1, Cula 3, Mamusha 1, Fana, Gaxha 3, Lluka 4, Spahija 2, Kusari 1, Leka 4, Nagavci 2, Buza 1.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në …

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të shtunën mbrëma në Istog, …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në palestrën “Karagaçi” në Pejë. …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Nesër nga ora 13:00 tërhiqet shorti për gjysmëfinalen e Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll. Turneu final i …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova