Danimarka kampion i botës për herë të parë

Danimarka e ka fituar titullin e kampionit të botës në hendboll. Në finalen e zhvilluar të dielen në Herning të Danimarkës, danezët fituan ndaj Norvegjisë me rezultat 31:22. Ndeshjen finale e përcjellën 15,003 shikues.

Për Danimarkën ky është titulli i parë i botës. Në të kaluarën i kishte humbur tri finale, por të dielen Danimarka ishte bindëse. Danimarka është kampion aktual olimpik e poashtu ka dy tituj të Evropës.

Kampionatin botëror të mbajtur në Danimarkë e Gjermani, danezët e kanë përfunduar me të gjitha fitore. Në fazën e parë grupore i shënuan pesë fitore e tri tjera në fazën e dytë. Në gjysmëfinale danezët fituan bindshëm ndaj Francës, që kishte fituar dy botërorët e kaluar, dhe të dielen ishin bindës edhe ndaj fqinjëve skandinav.

Mikkel Hansen me shtatë gola udhëhoqi Danimarkën në finale. Magnus Jondal shënoi 9 gola për Norvegjinë. Hannsen ka shënuar më së shumti gola e poashtu u shpall lojtari më i mirë i botërorit.
Në ndeshjen për vend të tretë Franca e mposhti Gjermaninë me rezultat 26:25 me gol të shënuar në sekondën e fundit.

Përbërja më e mirë e botërorit:
Portier: Niklas Landin Jacobsen (Danimarkë)
Alo e djathtë: Ferran Sole (Spanjë)
Bek i djathtë: Fabian Wiede (Gjermani)
Qendër: Rasmus Lauge Schmidt (Danimarkë)
Bek i majtë: Sander Sagosen (Norvegji)
Alo e majtë: Magnus Jondal (Norvegji)
Pivot: Bjarte Myrhol (Norvegji)

MVP: Mikkel Hansen (Danimarkë)

Renditja përfundimtare:
1. Danimarka
2. Norvegjia
3. Franca
4. Gjermania
5. Suedia
6. Kroacia
7. Spanja
8. Egjipti
9. Brazili
10. Hungaria
11. Islanda
12. Tunizia
13. Katari
14. Rusia
15. Maqedonia
16. Kili
17. Argjentina
18. Serbia
19. Austria
20. Bahrejni
21. Arabia Saudite
22. Korea
23. Angola
24. Japonia

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Suksesi i Kombëtares së Kosovës në hendboll në kualifikimet për “Euro 2022” , vazhdon të …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll e ka mbyllur të dielën fazën e dytë kualifikuese për …

KHF Istogu pa telashe e ka fituar edhe ndeshjen e dytë ndaj Ferizajt dhe kështu …

Rahoveci do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (meshkujt) në edicionin e ardhshëm. …

Suksesi i Kombëtares së Kosovës në hendboll në kualifikimet për “Euro 2022” , vazhdon të vlerësohet. Kosova ishte në …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). Finalen skuadra vushtrriase e …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll e ka mbyllur të dielën fazën e dytë kualifikuese për “Euro 2022”. Në Alingsas …

KHF Istogu pa telashe e ka fituar edhe ndeshjen e dytë ndaj Ferizajt dhe kështu ka bërë vend në …

Rahoveci do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (meshkujt) në edicionin e ardhshëm. Kalimin në Superligë “vreshtarët” …

Drita e Gjilanit do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat) edhe në edicionin e ardhshëm. Mbetjen …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll të premten ka udhëtuar për në Suedi, ndërsa sot vazhdon përgatitjet për ndeshjen përmbyllës …

Pasi fundjavën e kaluar filloi gara në Ligën e Pionierëve, këtë javë garat i nisin edhe pionieret. Në grupin …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova