Edhe një fitore e Kastriotit për suksesin historik

Kastrioti i Ferizajt e ka fituar edhe ndeshjen e dytë ndaj Tallinnit të Estonisë dhe me dy fitore ka kaluar rrethin e dytë të Kupës Sfiduese (Challenge Cup). Ndeshja e dytë, përkatësisht e kthimit, u zhvillua të dielen mbrëma në palestrën “Bill Clinton” në Ferizaj. Kastrioti fitoi me një gol diferencë, 26:25. Ndeshjen e parë e kishte fituar me rezultat 25:22. Edhe ndeshja e parë ishte luajtur në Ferizaj, të shtunën (dje).

Kjo është hera e parë që Kastrioti kalon kundërshtar në Kupa Evropiane. Madje deri të shtunën nuk kishte as fitore, ndonëse kishte luajtur 16 ndeshje gjatë tetë edicioneve. Por fitoret e këtij vikendi dhe kalimi në rrethin e tretë vijnë si rezultat i riorganizimit të madh që është bërë në klubin me traditë nga Ferizaj.

Edhe ndeshja e dieles ishte shumë e fortë. U shfaq hendboll cilësor dhe vazhdimisht kishte duele të fuqishme. Lojtarët e Kastriotit patën përkrahje të madhe nga tifozët, ndërsa atmosferë impozante u krijua në palestër falë pranisë së afro 1500 shikuesve. Ferizajasit dëshmuan se janë adhurues të hendbollit, ndërsa për ndeshjet tjera shpresohet në numër edhe më të madh tifozësh dhe pse jo që palestra të jetë e mbushur plot.

Lulzim Shabani me shtatë gola ishte më efikasi te Kastrioti. Ai realizoi në të gjitha tentimet që kishte. Pesë herë shënoi Deniz Terziqi, kurse nga katër gola shënuan Petrit Prekazi e Pece Rajatoski. Por ishte portiere Kiril Kolev që shkëlqeu edhe të dielen dhe që ndali shumë gjuajtje të lojtarëve estonez. Uku-Tanel Laast shënoi shtatë herë për Tallinnin.
Në xhiron e tretë të Kupës Sfiduese, Kastrioti takohet me skuadrën belge Vise. Ndeshjet luhen muajin tjetër.

Kastrioti – Tallinn 26:25 (15:12)

Kastrioti: Kolev, K. Syla 1, B. Syla, Salihu 1, A. Dugolli 2, Prekazi 4, Terziqi 5, Shabani 7, Haxhimusa, Ramadani 2, D. Dugolli, Rudari, Mustafa, Esati, Rajatoski 4.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Golin e fitores për Vushtrrinë e shënoi Donita Kasumi, që ishte më efikasja në skuadër. …

Me lojë të mirë është shquar edhe Luljeta Sopjani. Ajo realizoi golin për barazimin 21:21, …

Njomza Kelmendi ndali gjuajtjen e Esma Muratoviqit në sekondën e fundit për t’ia mundësuar Vushtrrisë …

Kampionët e Kosovës prej pavarësimit të sportit e deri më sot2020/21 Vushtrria2019/20 Ferizaj2018/19 Istogu2017/18 Shqiponja2016/17 …

Trajneri i KHF Vushtrria, Arben Parduzi, është ndarë shumë i kënaqur me paraqitjen e ekipit …

Golin e fitores për Vushtrrinë e shënoi Donita Kasumi, që ishte më efikasja në skuadër. Ajo, si gjithë të …

Me lojë të mirë është shquar edhe Luljeta Sopjani. Ajo realizoi golin për barazimin 21:21, në minutën e 59-të. …

Njomza Kelmendi ndali gjuajtjen e Esma Muratoviqit në sekondën e fundit për t’ia mundësuar Vushtrrisë të fitoj titullin. Portierja …

Kampionët e Kosovës prej pavarësimit të sportit e deri më sot2020/21 Vushtrria2019/20 Ferizaj2018/19 Istogu2017/18 Shqiponja2016/17 Prishtina2015/16 Prishtina2014/15 Kastrioti2013/14 Kastrioti2012/13 …

Trajneri i KHF Vushtrria, Arben Parduzi, është ndarë shumë i kënaqur me paraqitjen e ekipit të tij në finale …

Njomza Kelmendi ka bërë pritje vendimtare në sekondën e fundit për ta ndihmuar Vushtrrinë që ta fitoj titullin e …

Burneta Rama në akcion duke gjuajtur ne gol

Vushtrria udhëton me synime të qarta për në Istog, për të shënuar fitore dhe për ta siguruar titullin e …

Hendbollistja nga Mali i Zi, Esma Muratoviq pritet ta udhëheq lojën e KHF Istogut edhe të shtunën mbrëma. Istogu …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova