Edhe një fitore për Kosovën në Turqi

Në foto shihen lojtaret e Kombëtares së Kosovës bashkë me trajnerët e tyre.

Kombëtarja e Kosovës në hendboll e ka shënuar edhe fitoren e dytë në turneun ndërkombëtar që po mbahet në Antalya të Turqisë. Të shtunën mbrëma vajzat tona u takuan me Kombëtaren B të Turqisë dhe arritën fitore me rezultat bindës, 32:23. Pas pjesës së parë epërsia ishte pesë gola për Kombëtaren tonë (15:10).

Selektori Agron Shabani ndaj Turqisë B ua ka dhënë rastin të gjitha lojtareve dhe që të gjitha kanë shfaqur vlera. Është luajtur vazhdimisht me ekip të kombinuar, duke mos shpenzuar shumë energji. Dallimi në cilësi ishte evident në të mirë të Kombëtares sonë, që kështu arriti fitoren e dytë, pas asaj ndaj Italisë.

Të dielen, vajzat tona i pret ndeshja më e rëndësishme. Nga ora 19:00 sipas kohës lokale, është takimi me Turqinë A. Të hënën e kemi ndeshjen me Maqedoninë Veriore.
Edhe ndaj Turqisë B më efikasja ishte kapitenja Leonora Demaj që realizoi 10 gola. Pesë gola i shënoi Mirela Gjikokaj.

Kosova – Turqia B 32:23 (15:10)

Kosova: Ahmetxhekaj, Istrefi 3, Mehmeti 1, Kursani 1, A. Hajdari 2, Kelmendi, Rugova 1, Uka, Stagova 1, Gjikokaj 5, Demaj 10, Lekaj 1, Kastrati 1, Bytyqi 2, M.Hajdari 2, Ujkiq 2.

Turqia B: Giftgi, Cesur 3, Yurcu, Kose, Oldemir, Yapki 3, Bozkurt, Akman 1, Beytekin, Gokdemir 5, Pektas, Karaaslan 7, Coskunsu, Tuzsuz 2, Yapili 2, Sen.

Rezultatet e deritashme në turneun në Antalya:

E premte
Turqia B – Turqia A 20:38
Maqedonia V. – Italia 29:29

E shtunë
Kosova – Italia 31:26
Turqia B – Maqedonia V. 19:37
Turqia A – Maqedonia V. 42:33
Kosova – Turqia B 32:23

E diel
Italia – Turqia B (ora 17:00)
Turqia A – Kosova (ora 19:00)

E hënë
Maqedonia V. – Kosova (ora 17:00)
Italia – Turqia A (ora 19:00)

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në …

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të shtunën mbrëma në Istog, …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në palestrën “Karagaçi” në Pejë. …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Nesër nga ora 13:00 tërhiqet shorti për gjysmëfinalen e Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll. Turneu final i …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova