Edhe tri përfaqësuese shkojnë tutje

Spanja e ka mposhtur Hungarinë për të kaluar grupin në fazën preliminare të kampionatit evropian të hendbollit që po mbahet në Kroaci. Të hënën mbrëma në Varazhdin, spanjollët shënuan fitore me rezultatin 27:25. Spanja është e vetmja me dy fitore në grupin D dhe me katër pikë nga dy ndeshje ka avancuar tutje, përkatësisht ka zënë vend në fazën e dytë grupore.

Në ndeshjen tjetër të grupit D, Çekia bëri befasi duke e mposhtur Danimarkën me një gol dallim, 28:27. Danimarka e Çekia i kanë nga dy pikë dhe janë në pozitë të favorshme për të kaluar tutje. Pa pikë në këtë grup ka mbetur vetëm Hungaria. Vetëm i fundit në grup nuk kalon tutje, ndërsa në ndeshjet e fundit më 17 janar takohen Çekia me Hungarinë dhe Spanja me Danimarkën.

Prej grupit C tutje kanë kaluar Maqedonia e Gjermania. Të dy ndeshjet e së hënës mbrëma ishin dramatike. Sllovenia e Gjermania luajtën baras, 25:25. Miha Zarabec me pesë gola ishte më efikasi te Sllovenia, derisa Uwe Gensheimer udhëhoqi Gjermaninë me shtatë gola.

Ndeshja në mes rivalëve ballkanas, Malit të Zi dhe Maqedonisë u mbyll me fitoren 29:28 të Maqedonisë. Më 17 janar takohen Gjermania me Maqedoninë dhe Mali i Zi me Slloveninë.

Maqedonia me katër pikë dhe Gjermania me tri tashmë janë në fazën e dytë. Sllovenia ka një pikë, ndërsa Mali i Zi është pa pikë.

Të martën luhen ndeshjet e fundit në grupet A dhe B.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në …

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të shtunën mbrëma në Istog, …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në palestrën “Karagaçi” në Pejë. …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Nesër nga ora 13:00 tërhiqet shorti për gjysmëfinalen e Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll. Turneu final i …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova