Faleminderit Taip Ramadani

Pas një bashkëpunimi shembullor për gati pesë vjet, erdhi koha për të ndarë rrugët me Taip Ramadanin. Ramadani në prill të vitit 2016 ishte emëruar në postin e selektorit të Kosovës në hendboll (meshkujt) dhe punën e ka kryer me përkushtim e dinjitet. Në pamundësi që të udhëtoj nga Australia, Ramadani ka paraqitur dorëheqjen, të cilën Bordi i FHK-së ia miratoi këtë javë.
Por kontributi i Ramadanit për ngritjen e Kombëtares së Kosovës do të çmohet gjithnjë nga Federata e Hendbollit e Kosovës dhe i gjithë komuniteti i hendbollit. Ndonëse në Australi, Ramadani ka përcjellë gjitha zhvillimet në hendbollin e Kosovës dhe hendbollin shqiptar në përgjithësi. I afërt dhe bashkëpunues me të gjithë, në veçanti me lojtarët dhe stafin, Ramadani ka kontribuuar për rritjen e profesionalizmit në Kombëtaren tonë. Përmirësimi i rezultateve në periudhën e tij është i pamohueshëm. Kemi mposhtur Izraelin në kualifikime për Evropian dhe morëm një barazim me shije të fitores ndaj Polonisë. Në kualifikime për Botëror kemi mposhtur Gjeorgjinë dhe morëm barazim me Italinë. Ka edhe rezultate e ndeshje tjera që dëshmojnë rritjen e Kombëtares së Kosovës. Mbi të gjitha Kombëtarja është e konsoliduar dhe me selektorin e ri, Bujar Qerimi synon hapa tutje.
“Në emër të Bordit të Federatës së Hendbollit të Kosovës e falënderoj selektorin e deritashëm, Taip Ramadani, për kontributin shumëvjeçar dhe për sukseset të cilat i ka arritur së bashku me ekipin e tij. Mund të konstatohet se Taip Ramadani ka qenë një nga selektorët më profesionist dhe më të suksesshëm të hendbollit kosovar. Shpresoj që në një të ardhme të afërt të kemi mundësi për një takim lamtumirës me Taipin”, ka thënë presidenti i Federatës së Hendbollit të Kosovës, Eugen Saraçini.
Një takim lamtumirës do të organizohet me Ramadanin, por jemi të bindur se rrugët e tij me FHK-në do të bashkohen në të ardhmen, në një mënyrë apo tjetër.
Ne e dimë që FHK-ja dhe hendbolli kosovar te Taip Ramadani ka një përkrahës të përhershëm dhe të fuqishëm.
Faleminderit Taip Ramadani.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Istogu ka vazhduar me fitore në Superligën e hendbollisteve. Në derbin e xhiros së 14-të, …

Vushtrria ka arritur fitore të rëndësishme në garën për mbetjen në elitën e hendbollit kosovar. …

Besa Famgas nuk po ka të ndalur në këtë edicion të Superligës së Kosovës në …

Istogu – Vushtrria është kryendeshja e javës së 14-të në Superligën e Kosovës në hendboll …

Në fundjavë luhen ndeshjet e ardhshme në kuadër të kampionatit të Kosovës në hendboll. Në …

Istogu ka vazhduar me fitore në Superligën e hendbollisteve. Në derbin e xhiros së 14-të, Istogu të shtunën e …

Vushtrria ka arritur fitore të rëndësishme në garën për mbetjen në elitën e hendbollit kosovar. Të shtunën në kuadër …

Besa Famgas nuk po ka të ndalur në këtë edicion të Superligës së Kosovës në hendboll. Të shtunën në …

Istogu – Vushtrria është kryendeshja e javës së 14-të në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të fermave. …

Në fundjavë luhen ndeshjet e ardhshme në kuadër të kampionatit të Kosovës në hendboll. Në Superligën A të hendbollistëve …

Kastrioti e ka fituar bindshëm përballjen e skuadrave me traditë në hendbollin kosovar. Të mërkurën mbrëma në palestrën “Minatori” …

Presidenti i Federatës Ndërkombëtare të Hendbollit, Hassan Moustafa ka uruar Eugen Saraçinin me rastin e rizgjedhjes ne postin e …

Hendbollisti premtues, Yll Muqolli, ka shënuar 10 gola të martën mbrëma në fitoren e re të Besa Famgas. Në …